Gündem

Türkiye Ekonomisi, Corona Virüsden Nasıl Etkilendi?

Hayatımızın her alanında corona virüs yer edindi.Corona tüm dünyayı etkisi altına aldı.Dünyanın neredeyse tamamını etkileyen corona virüs salgını borsalardan tutun petrol fiyatlarına, faiz oranlarından altına kadar tüm sektörleri durdurdu.

Dünya ekonomileri bu salgın nedeni ile geri dönülemez zararlar içine girdi.Turizm, üretim, dış ticaret ve taşımacılık sektörleri durma seviyesine geldi.Dünya Sağlık Örgütü’nün, geçtiğimiz haftalarda corona virüs hakkında küresel salgın ilan etmesinin ardından tüm dünya ülkeleri kendi vatandaşlarını korumak amacı ile çeşitli önlemler almaya çalışmıştı.

Corona Virüs Sonrası Beklentiler Hangi Yönde?

Virüsün global ekonomi üzerindeki etkileri hızla devam etmektedir.Geçtiğimiz aylarda birçok şirketin revizyonlarında, Avrupa’da resesyona kesin olarak düşünülüyorken, ABD tarafında büyüme beklentilerinin %0.5 oranında bir revize yapıldığını gördük.Beklentiler, 2020 yılında global ekonominin resesyona gireceği şeklinde.

Türkiye’nin risk primi şu anlık 500 seviyesine geldi.Bu sebeple de borçlanma seviyemiz arttı.Petrol ve emtia fiyatlarında sürekli bir dalgalanmalar yaşanmakta.Dış finansman ihtiyacında ve ithalat ağırlıklı bir ekonomiye sahip olan Türkiye için önemli bir avantaj olarak yansıyacağı düşünülmekte.Petrol ücretlerindeki düşüşün kalıcı olması durumunda, bunun enflasyonda puan düşürücü etkisi olacaktır.

Faiz oranlarını düşürerek ekonomisini toparlamaya çalışan Türkiye, küresel ekonomideki yavaşlamadan da olumsuz etkilenmekte.Merkez Bankası politika faizini acil toplantıda düşürdüğünü biliyoruz.

Bu gidişle, salgın döneminde tüm dünyada ve Türkiye’de çalışanları işten çıkarma ya da iflas etme eşiğine gelme durumları artmaya devam edecektir.

Kur hakkında TL’de gerçekleşen değer kaybı, kur değişkenliği kaynaklı baskı ortaya çıkaracak fakat talebin de baskı altında tutulacağı da hesaba katılması gerekecek.Bunun yanında tüketim de azalma, hizmet sektörlerinde enflasyonu baskılayıcı etkisi de olmaktadır.

Alınabilecek bazı önlemler arasında zorunlu olmayan kamu harcamalarını kısmak gerekmektedir.Havaalanı, otoyol, köprü için yapılacak olan hazine garantili ödemeleri durdurmak gerekmektedir.Bankacılık sistemini ve reel sektörü desteklemek, vergi tahsilatlarını sıfır faiz ile ertelemek yapılacaklar arasında yer alması gerekir.Eğer corona virüs, yakın bir zamanda ortadan kalkarsa, uygulanacak tasarrufa dayalı bütçe politikası ile ortaya çıkacak enflasyonist baskının etkilerini azaltacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı