Gündem

Türkiye Sosyal Medya Düzenlemeleri İçin Fransa ve ABD Modelleri Üzerinde Duruyor!

Türkiye son dönemlerde sosyal medya platformları üzerine getirilmesi beklenen kısıtlamalar üzerinde konuşuyor ve tartışmaya devam ediyor. Sosyal medya platformlarının kötü niyetli olarak kullanılması, kişisel haklara saldırılar için tercih edilmesi ve çeşitli kötü amaçlara hizmet etmesi nedeniyle hükümet tarafından kısıtlanması ya da kapatılması gibi süreçler gündeme atılmıştı. Bu durum yine sosyal medyada kısa sürede tartışmalara neden oldu.

Hükümet cephesinden gelen açıklamaların ve Cumhurbaşkanı tarafından atılan adımların gidişatına bakıldığı zaman bu durumun aslında çok yakında olduğu ifade ediliyor. Yaşanan son gelişmelere bakıldığı zaman şimdilerde sosyal medya yaptırımlarının da bir yasa haline getirilmesi üzerinde duruluyor.

Fransa ve ABD Yasaları Yakın Görülüyor!

sosyal medya 2

İletişim Başkanlığı da bu süreçte harekete geçti. Şimdilerde sürecin yasalaşması ve kişilik haklarının korunması için sosyal medya yasası üzerine çalışmalar başladı. Uzun zamandır sosyal medyada ABD ve Fransa’nın yürütmüş olduğu politikalar dikkat çekiyordu. Bunun ardından her iki ülkenin de sosyal medya kullanımı ve yaptırımları konusunda son derece katı olduğu ve aykırı davrananları cezalandırmaktan çekinmediği ortaya çıktı.

Yapılan detaylı incelemelerde Fransa sosyal medya yasası içerisinde her türlü düzenleme ve sorumluluk için İçişleri Bakanlığına tam yetki verildiği görülüyor. Bu durumda erişim engeli ve kısıtlamalar rahatlıkla getirilebiliyor. Para cezalarının yüksekliği de dudak uçuklatıyor. Aynı zamanda ABD hükümeti de sosyal medya platformlarında yapılan tüm paylaşımlardan sorumlu tutuluyor. Sadece kullanıcı sorumluluğu ortadan kaldırılıyor. Yeni dönemde Türkiye’de sosyal medya yasasının ne duruma getirileceği merak konusu oldu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı