Gündem

Türkiye’de Bir İlk! O Tedaviyle Koronavirüs’ten Tümüyle Kurtuldu!

Koronavirüs tedavisinde ülkemizin oldukça başarılı olduğu konulardan biri de plazma tedavisi. Koronavirüse yakalanıp iyileşmiş ve sonrasında testleri negatif çıkan bir hastadan toplanan plazmadan, başka bir hastanın tedavisinde yararlanıldığını belirten Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Türkiye’de bu yöntemin ilk kez uygulandığı 56 yaşındaki erkek hastanın koronavirüsü yendiğini açıkladı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 5 Nisan’da Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yapılan işlemle ilgili “Hastamız yoğun bakımdan servise çıktı. Hastamızın 13 Nisan’da yapılan koronavirüs testi de negatif çıkmıştı, bundan sonra koronavirüsle ilgili bir problemi kalmadı. Ancak uzun süre yoğun bakımda kaldığı için, uzun süre entübe olduğu ve ventilatör cihazına bağlı kaldığı için kas güçsüzlüğü nedeniyle hastamıza birkaç gün, belki bir hafta fizik tedavi vereceğiz. Fizik tedavinin ardından taburcu edeceğiz.” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca Prof. Dr. Kızılay, , “Şu anda hastamız koronavirüs hastalığından tümüyle kurtulmuş durumda. Bu tedaviyle ilgili çok sayıda merkeze de plazma gönderdik. Oralardan da olumlu sonuçlar geldi. Şimdi tüm bu verileri toplayıp, bunları bilimsel olarak değerlendirip, tedavide hangi hastalara uygun, hangi hastalar için plazma tedavisi yerinde olur buna artık odaklanmak gerekiyor. Ülkemizde bu tedavi ve diğer tedavilerin her biri için bu çalışmanın ayrı ayrı yapılma aşamasına geldik. Burada ilk hasta olması önemliydi. İlk plazma verilen hastamızın sonucu önemli, bütün ülke tarafından takip ediliyor. Olumlu bir sonuç aldığımızı buradan ifade etmek istiyorum.”dedi.  

Prof. Dr. Ahmet Kızılay  plazma tedavisinin yaygınlaştığını söyleyerek; “Malatya’dan farklı illere plazma gönderdik. Şu anda elimizde her gruptan bir plazma havuzu oluştu. Bizden isteyen, ihtiyaç olan yerlere gönderiyoruz. Malatya’daki hasta sayımız diğer şehirlere göre belirli sınırdaydı. Yoğun bakımdaki hasta sayımız da azdı. Plazma tedavisi verilebilecek hasta grubu doktorlarımızın uygun gördüğü seçilmiş hasta grubu. Bundan sonra da gerek Kızılay gerek bu işi yapabilecek merkezler daha çok kullanacak diye tahmin ediyorum. Ama ümidim o ki ülkemizde artık hasta sayımızın sıfıra inmesi ve bunların hiçbirini kullanmaya ihtiyaç olmaması. İyileşmiş hastalarımızın şu dönemde plazma bağışçısı olmalarını istiyorum, öneriyorum çünkü plazma alınınca hemen kullanılması gerekmiyor. Plazma alındıktan sonra uygun koşullarda 5 yıl saklanabiliyor.”şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı