Gündem

Türkiye’de Bir İlk! Siber Saldırıları Önleyecek…

Siber güvenlik ürünü HAVELSAN Bariyer, hem uluslararası hem de ulusal güvenlik ve uygunluk sertifikasyon süreçlerini tamamladı. Havelsan Bariyer bu süreci tamamlayan Türkiye’deki ilk veri sızıntısı önleme ürünü oldu. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, “Başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere, kritik kurumlarımızın veri güvenliğinin sağlanması için en ideal ürünü ortaya çıkardık. Süreç içinde ürün geliştirme çalışmalarımız devam edecek” ifadelerinde bulundu.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay; “Parmak izi teknolojisini de içinde barındıran HAVELSAN Bariyer, kurumsal verilerin korunması, belirlenen engelleme kurallarına uygun olarak kullanılması, kurum dışına izinsiz çıkmasının veya sızdırılmasının önlenmesi amacıyla geliştirilmiş Türkiye’nin ilk yerli ve milli DLP-veri sızıntısı önleme ürünü. Başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere, kritik kurumlarımızın veri güvenliğinin sağlanması için en ideal ürünü ortaya çıkardık. Süreç içinde ürün geliştirme çalışmalarımız devam edecek. “Siber güvenliğimiz, adeta ülke sınırlarımızın Mehmetçiklerimiz ve milli silahlarımızla korunması gibidir. Siber dünyada en önemli silahımız, milli siber güvenlik ürünlerimizdir. Ürünlerinizin milli olmadığı yerde, siber güvenliğimizden söz edemeyiz. Bu açıdan HAVELSAN olarak yerli ve milli siber güvenlik ürünlerini geliştirmeyi milli bir görev, bir misyon olarak görüyoruz. HAVELSAN Bariyer de ulusal ve uluslararası tüm kriterleri karşılayan, ülkemizin en önemli milli siber güvenlik ürünü oldu.

Ülkemizde seçim işlerinden ve seçimlerin güvenliğinden sorumlu olan en üst düzey kurumumuz YSK’nin HAVELSAN Bariyer’i kullanmaya başlaması, diğer kurumlarımız için de önemli bir referans teşkil edecek. Kamu adına bağımsız ve güvenilir test otoritesi olan TRTEST’in uygunluk sertifikası sonrasında da kurumlarımızdan ürünümüzle ilgili bize ulaşan taleplerinin artacağını düşünüyoruz. ” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca geçtiğimiz hafta, görüntülü görüşmenin oldukça önemli olduğu şu günlerde HAVELSAN harekete geçti ve yerli görüntülü görüşme programı HAVELSAN Diyalog geliştirildi.

HAVELSAN tarafından geliştirilen programda Zoom ve Google Met gibi programlarda karşılaşılan sınırlamalar olmayacak. Geliştirilen program hem bilgisayar hem Android hem de iOS cihazlar üzerinde kullanılabilecek. Programda kişi ve süre sınırlaması olmayacak, aynı anda sınırsız kişi görüşmeye katılabilecek. Görüşmelerin süre kısıtlaması da olmayacak. Programda Uçtan uça şifreleme, ekran paylaşımı, güvenli sesli görüşme, güvenli video konferans, güvenli mesajlaşma, HD ve 4K görüntü desteği bulunuyor. Program siber güvenlik uzmanları tarafından da test edildi. Programın şu anda eğitim ve yargı alanında kullanıma hazır olduğu ifade edildi. Ayrıca programın bu ay içerisinde kullanıma açılacağı bildirildi.

Bir yandan da herkesin ilgiyle takip ettiği yerli solunum cihazı üretimi son hızla devam ediyor.. Son olarak yerli solunum cihazının üretim tarihi belli oldu. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü Yasin Akdere, ‘Yerli solunum cihazı (Sahra) Mayıs ayı içinde seri üretime geçerek, haftada 500 adet üretilebilecek’ dedi.

Akdere, “MKEK olarak cerrahi maske bilinen bez maskeden, haftada 6.5 milyon üretiyoruz. Askeri dikimevlerimiz ile Milli Savunma Bakanlığımızın haftalık bez maske üretimi 10 milyona ulaştı. İhtiyaç halinde kapasiteyi daha da arttırabilecek imkana sahibiz” ifadelerinde bulundu. Akdere, “Sahra” adı verilen yerli mekanik solunum cihazının Mayıs ayı içinde seri üretimine geçilmesini hedeflediklerini anlattı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı