Gündem

Türkiye’de Corona Virüsü Sayısı 2’ye Yükseldi

Corona virüsü salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken Türkiye’de bir kişinin daha koronavirüs ile enfekte olduğu ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de 2. Corona virüsü tespiti, ilk teşhisi alan hastanın takibe alınan yakın çevresinde ortaya çıktı. Durum şu an kontrol altında. Virüsün yayılmasını engellemek adına gerekli tedbirler alınıyor fakat sayının git gide artma olasılığı halkı ürkütmeye devam ediyor.

Corona virüsü salgınının Çin’in Wuhan kentinde bulunan bir canlı hayvan pazarından ortaya çıktığı düşünülüyor. Aralık 2019’da başlayan ve şu an için 128.343 kişide saptanan virüs, 4.720 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. 68.324 kişinin virüsü yenerek sağlığına kavuşması sevindiren gelişmeler arasında yer alsa da, şu an için Corona virüsüne karşı bir aşı veya kesin tedavi yöntemi mevcut değil. 

Türkiye’de Corona Virüs Sayısı 2'ye Yükseldi

Koronavirüs yüksek bulaşıcılık oranına sahip olmakla kalmayıp havada 30 dakika boyunca kalabiliyor ve damlacık yoluyla 4.5 metre uzaklıktaki kişilere bile bulaşabiliyor. Bu sebeple hızla yayıldığı düşünülen vakalar, Türkiye’de ikinci koronavirüsü  teşhisi sonrasında halkta tedirginlik yaratmaya başladı. 

Türkiye’de Corona Virüsü Salgınına Karşı Önlemler Alınıyor

Türkiye’de koronavirüs teşhisi ilk defa yapıldığında çoğu yerde halk marketlere akın etmiş ve başta temizlik ürünleri ve yiyecek maddeleri olmak üzere pek çok ürün tükenmişti. Ardından ilkokul, ortaokul ve liselerin 1 hafta, üniversitelerin ise 3 hafta tatil edilmesiyle Corona virüsü vakalarının yayılmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştı. Bu önlemler ne kadar etkili olacak, zaman gösterecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı