Gündem

Türkiye’de Ki Çalışmalarda, Dünyada İlk Kez Bakın Nerede Korona Virüse Rastlandı!

Türkiye’de, koronavirüsün atık sulardaki varlığının araştırılması için yapılan araştırmalar da önemli sonuçlar elle tutuldu.Çalışmada, dünyada ilk kez çamur buluntularını SARS-CoV-2 taraması yapılırken, örneklerde virüsün fazla bir şekilde var olduğu kanıtlandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de koronavirüs geneline ilişkin kapsamlı bilgi toplamak için Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı ile beraber çalışma yapılacağını daha eskiler de duyurmuştu. Araştırmalar kapsamında Türkiye, çamur örneklerinde koronavirüs taraması yapan ilk ülke olarak literatürde yerini aldı.

Analizler koronavirüsün çamurda yoğun bir şekilde bulunabildiğini gösterdi.Analizler koronavirüsün çamurda yoğun bir şekilde bulunabildiğini gösterdi çalışmalar Türkiye’nin pek çok ilinde ilerlerken projenin danışmanlığını yapan Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi, topladıkları önemli sonuçları insanlara sundu.

Analizler koronavirüsün çamurda yoğun bir şekilde bulunabildiğini gösterdi

Proje genelinde İstanbul ve Samsun’da analizler gerçekleştirdiklerini dile getiren Kocamemi, “İstanbul’da giriş sularında alınan örneklere ek olarak çamur örnekleri derledi.Analizler koronavirüsün çamurda yoğun bir şekilde bulunabildiğini gösterdi çamur örneklerindeki inceleme sonuçları bütün dünyada açıklandı.

Hatta çamur örneklerinde SARS-CoV-2 taraması yapan ilk ülke olarak literatürde koltuklarımızı aldık.Bu incelemeler bize gösterdi ki çamur örneklerinde SARS-CoV-2 fazla olarak bulunuyor.

Söylenenlere göre İstanbul’dan toplanan örnekler, İSKİ’nin yardımlarıyla rutin olarak laboratuvarlara götürülüyor ve sürekli olarak İstanbul’daki yaygınlaşma durumu takip ediliyor.Projenin amacı kişi sayısı söylemek değil, ne şekilde yayıldığını gözlemlemektir.Analizler koronavirüsün çamurda yoğun bir şekilde bulunabildiğini gösterdi.

Analizler koronavirüsün çamurda yoğun bir şekilde bulunabildiğini gösterdi.Çamur örneklerindeki inceleme sonuçları bütün dünyada açıklandı.Hatta çamur örneklerinde SARS-CoV-2 taraması yapan ilk ülke olarak literatürde koltuklarımızı aldık.

Bu incelemeler bize gösterdi ki çamur örneklerinde SARS-CoV-2 fazla olarak bulunuyor. Analizler koronavirüsün çamurda yoğun bir şekilde bulunabildiğini açıkladı.Çalışmalar Türkiye’nin pek çok ilinde ilerlerken projenin danışmanlığını yapan Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi, topladıkları önemli sonuçları kamuya açıkladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı