Gündem

Türkiye’de Koronavirüs Can Kaybı 168’e Yükseldi

Türkiye’de koronavirüsten 37 ölüm daha gerçekleşti. Böylece toplam can kaybı  168 oldu.

Bakan Koca yeni vaka sayısının 1610 olduğunu belirtti.

Türkiye’de Koronavirüs Can Kaybı 168’e Yükseldi

Gün içerisinde Fahrettin Koca açıklanan vaka sayılarında tutarsızlıklar olduğu iddialarının asılsız olduğunu da twitter paylaşımı ile açıkladı. Fahrettin Koca açıklamasında;

‘Sosyal medyada yer alan, açıkladığımız verilerde tutarsızlık olduğu yönündeki iddialar tamamen asılsızdır. Açıklanan sayısal veriler, kanıta dayalıdır. Doğrudan COVİD-19 tanısını esas almıştır. Veriler, anlık gerçek verilerdir. Gerçekleri çarpıtmanın kimseye faydası yoktur.’ şeklinde belirtti.  Bakan Koca,‘Sağlık alanında önemli bir sınav verdiğimiz bu günlerde hizmet kapasitemizi bir adım daha ileri taşıdık. Koronavirüs hastalarımıza da hizmet sunacak olan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanemizin 600 yataklı ilk etabını bugün itibariyle hizmete açtık. Milletimize hayırlı olsun.’diyerek müjde de verdi.

Ayrıca Bakan Koca,’Sağ ol Türkiye. Yarını tedbirlere daha sıkı uyarak geçirelim.’ Vatandaşlara hem teşekkür etti, hem de tedbirlere devam edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Sosyal medya üzerinden paylaştığı video ile  Türkiye’deki vaka sayılarının İtalya’dan fazla olduğunu iddia eden  Dokuz Eylül Üniversitesi Pandemi Servisi sorumlusu doktor Yusuf Savran; “Eğer yaptığım açıklamalar paniğe neden olduysa devlet büyüklerimden ve halkımdan özür dilerim. Sosyal medyada konu çok farklı yerlere çekildi. Sağlık Bakanlığımızın tedavi algoritmaları ve bilimsel verilerine güvenim tamdır” diyerek özür diledi.

Son olarak Bakan Koca,‘Bilim Kurulumuzla sürecin belki de en önemli toplantısını yaptık. Geliştirdiğimiz yaklaşım şu olmuştur: Hastalık, bulunduğu sınırlar içinde tecrit edilmeli, sosyal hareketlilik en alt düzeye inmelidir. 83 Milyon için önerdiğimiz tedbir, sınırlar konmuş bir hayat tarzıdır. Artık yeni bir mücadele yöntemi hayata geçiyor. Hastalığın önünü keseceğimize inanıyorum. Halkımızın, alınan tedbirlere uyması, işin üstesinden gelmemizi kolaylaştıracaktır. Herkes, kendisi virüsü taşıyormuş gibi davranmalı. Başkalarıyla temasını bu varsayıma göre sınırlandırmalı. Bu dönemde, mümkün mertebe kendimizi evde izole etmeliyiz. Tedbirlere uyarak evinde kalan halkımıza teşekkür çok iyi başladık. Aynı ciddiyetle devam edelim.’şeklinde açıklama yaptı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı