Gündem

Türkiye’de Koronavirüs Nedeniyle Ölüm Sayısı 356’ya Yükseldi

Türkiye’de koronavirüsten  ölüm daha  79 gerçekleşti. Böylece toplam can kaybı  356 oldu. Bakan Koca yeni vaka sayısının 2456  olduğunu belirtti.

Türkiye’de Koronavirüs Nedeniyle Ölüm Sayısı  356’ya Yükseldi

Dün 13.30’da Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu yeniden toplanmıştı. Bakanlık Bilkent Yerleşkesi’nde toplanan kurul koronavirüs ile yeni değerlendirmeler yapıldı ve Bilim Kurulu Toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulunmuş illere göre koronavirüs dağılımını anlatmıştı. Koca’nın Açıklamalarının Bir Kısmını Hatırlayacak Olursak;

24 saat içinde bile yaşam tarzı virüs nedeniyle radikal değişiklikler gösterebiliyor. Çok uzun yıllardan beri dünyanın bütün ulusları bir ortak düşmana karşı savaşıyor. Dayanışma izolasyon ile gösteriliyor. Hastalığın ülkemize girmesini izolasyon ile engellemiştik. Temas, mesafe, izolasyon bu üç kelime hayati önem taşıyor. Temas halinde olmayacağız, araya mesafeye koyacağız, kendimizi izolasyon edeceğiz. Şu an 71 merkezde bu konuda çalışılıyor. Önümüzdeki günlerde de 89 merkeze çıkacağız. Elimizde 1 milyon tanı kiti var. Sayılarımız artırıyor vakalarımız içindeki ölüm oranımız 1,58. Bir çok ülkeden aşağıdayız. Hedefimiz can kaybını azaltmak. Bütün illerimizde virüs var. İstanbul’daki vaka sayısı 8852 vakanın yüzde 60’ı İstanbul’dadır. İzmir ‘de ise 853 vaka var. Onu 752  vaka ile Ankara izliyor. Sonrasında Konya, Kocaeli ve Isparta illeri geliyor. Toplam 39 ilimizde can kaybımız var.

Hayatını kaybeden kişilerin yüze 80’i 60 yaş üstü. Yoğun bakımda olanların yüzde 75 ‘i 60 yaşında üzerinde. Hayatın kaybeden vatandaşlarımızın yüzde 69’u tansiyon hastası. Yoğun bakımda olanların yüzde 63.3’ü tansiyon hastası. Kronik hasta ve 60 yaş üstünün daha riskli olduğunu görüyoruz. Yüzde 80 oranında kaybedilen vakalar 60 yaş üstüdür. 60 yaş üstü ve kronik hastalar evden çıkmamalıdır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı