Gündem

Türkiye’de Koronavirüs Nedeniyle Ölüm Sayısı 425’e Yükseldi

Türkiye’de koronavirüsten 69 ölüm daha gerçekleşti. Böylece toplam can kaybı 425  oldu.

Bakan Koca yeni vaka sayısının  2786 olduğunu belirtti.

Son olarak Twitter’dan yaptığı paylaşımla Bakan Koca; ‘Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü Sn. Hans Kluge ile telekonferans görüşmesi yaptık. Avrupa’da pandemi politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirttik. Sn. Kluge, veri paylaşımına değindi, DSÖ’nün Türkiye’nin uygulamasını emsalsiz bulduğunu söyledi.’şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca Bakan Koca son açıklamalarında Koronavirüs ile mücadele kapsamında yapılan tedavilerde gelinen son durumu şöyle özetlemişti;

‘Çin’den getirilen ilaç yoğun bakım hastalarına kullanıldı, bilim kurulu ilaç ile ilgili analiz yapıyor. İyileşen vakalardan alınan kan örneklerinin(antikor) hastalara uygulanması süreci başlatılıyor.Bu konuda bir genelge bugün yayınlandı. Kök hücre uygulaması daha da genişletilecek.Kızılay’da tedarik zincirinde önemli bir halka olacak.Bilim kurulu konuyu analiz ediyor. Kök hücre uygulaması başladı, antikor uygulaması da düzenleniyor.Solunum cihazları ile ilgili herhangi bir sıkıntımız yok.Seyahat kısıtlamasının daha yoğun yapılması gerektiğini düşünüyoruz.Kısıtlamalar daha da yoğunlaşacak.’

Aşı çalışmalarına katılan Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürü Dr. Fahriye Saraç, ‘Biz zaten yıllardır hayvan aşıları geliştirerek ve üreterek insan sağlığını korumaya yönelik çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Her ne kadar ara konakçısı henüz ortaya konulmamış olsa da Kovid-19’un da muhtemelen hayvan bulaşı olduğunu düşünülerek, aşı geliştirme çalışmalarında yer aldık.’ şeklinde açıklama yaptı.

Aşı çalışmaları ile ilgili açıklama yapan TÜBİTAK ise  216 araştırmacının 7 farklı ilaç geliştirme projesi yürüttüğünü ve aşı ve ilacın 9-12 ay gibi bir sürede geliştirilebileceğini belirtti.

Bakan Varank aşı çalışmaları ile ilgili son durumu da ‘Aşı çalışmaları için üniversiteleri destekliyoruz. Aşı ve ilaç için birçok üniversitemiz çalışıyor. Tanı kitleri ve tedavi yöntemleri için de çalışılıyor. Çalışmalara katkı sağlamak isteyen herkesi katılıma alabiliriz. Çalışıyoruz. Hedefimiz 9 ay gibi bir sürede netice alabilmek. Alt platform çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Bilim insanlarımız çok güçlü neden sonuç almayalım. Gelişmelerimizi tubitak.gov.tr’den takip edebilirler. Dün bir toplantı yaptık. Çinli ve Avrupalı bilim adamlarının online konferansını izledim. Öyle bir çalışmayı biz de yapacağız.AR-GE bütçemizin tamamını aşı için kullanmaya hazırız. Bunu bilim insanlarına ifade ettik. Tasarruf sağlayabileceğimiz projelerimiz var. Parayı asla sorun etmeyin. Cumhurbaşkanımızın talimatı var.’şeklinde belirtmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı