Gündem

Türkiye’de Koronavirüs Ölü Sayısı 75’e Yükseldi

Türkiye’de koronavirüsten 16 ölüm daha gerçekleşti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 16 kişinin daha vefat ettiğini açıkladı. Böylece toplam can kaybı 75 oldu.

Bakan Koca yeni vaka sayısının 1196 olduğunu belirtti.

Bakan Koca Ahmet Hakan ile yaptığı görüşmede, ‘Eve kapanmak şart. Hatta odalara kapanmak lazım. Evdeki bireylerin birbiriyle teması kesmesi gerekiyor. Kullanılan malzemelerin paylaşılmaması gerekiyor. Yaşlıların daha fazla etkilendiğini biliyoruz. Orta yaşlılarda etkisi yok anlamına gelmez bu. Gençler taşıyıcı olabiliyor’ dedi.

 Ayrıca Bakan Koca,”İzolasyon… İzolasyon… İzolasyon… Şu dönemde mutlak izolasyonu sağlamamız -gerekiyor. İki-üç haftalık süreçte mutlak izolasyon şart.’
‘Anadolu’da büyük ölçüde sağlanıyor ama İstanbul’u tutamıyoruz. İstanbul’u görüyorsunuz’ 
‘Herkesin evinde izole olması gerekiyor. Bunun sağlanması lazım. Bunun ciddiye alınması gerekir. En sert tedbir yasaklama olabilir. Ama ille de devletin böyle bir yasak getirmesi mi gerekir? Hepimiz bu izolasyonu sağlayabiliriz. Bunun sağlanması için çağrılarımız devam edecek. Daha sert ve keskin çağrılar yapacağız. İki-üç hafta evimize kapanarak bu dönemi geçirebiliriz.”şeklinde açıklama yaptı.

Fahrettin Koca dün yaptığı basın toplantısında sokağa çıkma yasağı ile ilgili ‘Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin demişti. Alınan son dakika bilgisine göre İstanbul’da evde kal çağrısına tam manasıyla uyulmadığı belirtildi. Bakan Koca ısrarla herkesin evde kalmasını ve ‘evde kal‘ çağrısına uyulmasını söylerken’Kuralları biliyoruz irademizi koymalıyız. Virüsün başkasından bize bulaşmasını, bizden yayılmasını önlemek kendi davranışımıza bağlıdır. Hiçbir sağlık kurumu hiçbir hekim virüsün size bulaşmasını önleyemez.’şeklinde durumu ifade etmişti.

Son olarak sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda da ‘N95 Maskesi ve Tulum dâhil olmak üzere hastanelerimizin malzeme ihtiyacını karşılıyoruz. Maske konusunda ülkemiz yeterli ‘üretim’ kapasitesine sahip. Vatandaşımızı, sağlık çalışanımızı malzemesiz bırakmamız söz konusu bile değil. sorun çıkaran karşısında devletimizi bulacaktır.’ şeklinde açıklamada bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı