Gündem

Türkiye’de Koronavirüs’te Vaka ve Can Kaybı Sayısı Kaça Yükseldi?

Türkiye’de Koronavirüs  sebebiyle 19 Nisan’da hayatını kaybedenlerin sayısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından twitter üzerinden açıklandı. 19 Nisan’a ait verileri gösteren tabloya bakıldığında bugün  koronavirüs nedeniyle 127  can kaybı  yaşandı. Türkiye’de toplam  kişi 2.017 koronavirüsten hayatını kaybetti. Bugünkü yeni vaka sayısının ise 3.977 olduğunu açıklandı. Bugün yapılan test sayısı 35.344 iken yapılan toplam test sayısı 634.277 olurken, toplam vaka sayısının ise 86.306 olduğu belirtildi. Pozitif vakaların test sayısı oranına bakıldığında ise oran, %11,25.

Geçtiğimiz Cuma günü basın toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs bulaşma hızının ve ölüm artış hızının düşüşe geçtiğini belirtmişti. Pek çok uzman da bu konuda görüşlerini dile getirdi. Son olarak dün yani 18 Nisan koronavirüs vaka ve ölüm tablosuna bakıldığında vaka ve ölü sayısında da azalma olduğu gözlendi. Herkes ‘Normalleşme’nin ne zaman olacağını merak ederken büyük bir dalgalanma olmadığı takdirde, Ramazan Bayramı’ndan sonra kademeli olarak normalleşme adımları atılabileceği öngörüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın koronavirüs vakalarının pik ve plato yapması ile düşüşe geçmesiyle ilgili belirttiği tarihlerle birlikte planlamalar başladı. Eğer ikinci bir dalgalanma olmazsa, Ramazan Bayramı’ndan sonra kademeli olarak normalleşmenin gündeme geleceği tahmin ediliyor. Haziran ayı başında ise her il için farklı uygulamaya gidilecek.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da belirttiği gibi önümüzdeki iki hafta elde edilecek veriler çok önemli, yeni mücadele planlamasının bu verilere göre oluşacağı ön görülüyor.

İddiaya göre toplantılarda, önümüzdeki iki haftaya ve bir aya dair değerlendirmelerde bulunuldu. Alınan kararların uygulanması konusunda sıkıntıların olduğu, sosyal mesafe ve sokağa çıkmama konusunda ihlaller yaşandığı belirtildi. Toplantılarda, önümüzdeki bir haftanın kritik olduğu, iki haftalık verilerin de sonraki süreçle ilgili takvimi belirleyeceği belirtildi. Verilere göre, her ilin pik noktasının farklı tarihlerde gerçekleşmesi ve buna bağlı olarak sokağa çıkma yasağının hafta sonu ile sınırlı kalmasına veya daha da genişletilmesine karar verilecek.

Yapılan değerlendirmelerde İstanbul’da plato noktasına yaklaşıldığı, Ankara ve İzmir’in ise henüz platodan uzak olduğu belirlendi. Ankara’da ise kontrollü yaşamın İstanbul ve İzmir’e daha başarılı olduğu kaydedildi. Gelişmelere göre Bilim Kurulu’nun yeni tavsiyeleri gündeme getireceği belirtildi. Bakan Koca’nın dile getirdiği mayıs ayı takvimine göre, Ramazan Bayramı’ndan sonra kademeli olarak tedbirlerde esnemenin uygulanabileceği belirtiliyor. Haziran ayı başında ise her il için farklı tedbir uygulamalarına gidilebileceği belirtiliyor.

17 Nisan’da düzenlenen basın toplantısında Bakan Koca, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu;

  • ‘Şu anki tablomuzda hasta artış hızımız düştü, ölüm artış hızımız durağan bir dönemde bu tablo bizim için sevindirici.
  • Erken dönemde başlanan tedavi bu anlamda çok önemli.
  • Erken dönemde yüksek akımlı oksijen ile entübe etmemek olumlu sonuçlar yaratıyor.
  • Farklılığımızı hızla dünyaya duyurmak istiyoruz.
  • Dünya sağlık örgütünün Türkiye ile ilgili hiçbir sorunu yok. Hem vaka hem ölüm oranlarını ne kadar şeffaf açıkladığımızı belirttiler.
  • Türkiye için verilmiş olan kod doğrulanmış vaka tanımı şeklinde.
  • DSÖ bu anlamda yaptığımız çalışmaları takdir ediyor.
  • Biz hekimlerimize güvenelim.
  • Ölüm sayılarındaki düşüş bizim tedavideki farklı yaklaşımımızdan kaynaklanıyor. ‘
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı