Gündem

Türkiye’de Koronavirüs’ten Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 21 Oldu

Coronavirüs nedeniyle Türkiye’de 21. ölüm gerçekleşti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 12 kişinin daha vefat ettiğini açıkladı. Böylece toplam can kaybı 21 oldu. Vefat eden hastaların yaşlı olduğu belirtildi

Bakan Koca vaka sayısının 947 olduğunu belirtti.

Türkiye'de Koronavirüs'ten Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 21 Oldu

Coronavirüs’ün en bilinen belirtileri yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, ishal (daha az), bulantı ve kusmadır. Bu belirtilerden herhangi birine sahip olunması ya da bir şüphe hissedilmesi halinde https://koronaonlem.saglik.gov.tr/ adresinden online test yapılabilir. Durumun aciliyetine göre hastanelere başvurmak ve bu süreçte izole kalmak gereklidir. Bilindiği gibi iki gündür Coronavirüs hızlı tanı kitleri sayesinde virüs 4 ila 120 saat yerinde 90 dakikada tespit edilebiliyor. Ayrıca  Sağlık Bakanlığı’nca dün yayınlanan genelge göre; özel ve vakıf hastaneleri pandemi hastanesi ilan edildi. 

Bünyesinde klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları branşında uzman en iki hekimin bulunduğu ve üçüncü seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler pandemi hastanesi olarak kabul edilmektedir.Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf hastaneleri ve tüm özel sağlık kuruluşlarında corona tanısı konulan kişilerin kabul ve tedavilerinin yapılması zorunludur.

Bugün itibariyle de  15 dakikada sonuç alınabilen hızlı tanı kiti, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Viroloji Laboratuvarında tanıtıldı.

Mart ayında  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından açıklanan ölüm oranı %3.4’tür.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın çağrısıyla ise 3 gündür sağlık çalışanlarımız saat 21.00’de balkonlarda alkışlanıyor. TBMM’de yaptığı Corovirüs hakkında bilgilendirme konuşmasında Fahrettin Koca, ‘Hastalarıma,vatandaşlarıma olduğu kadar sağlık çalışanlarına karşı da sorumluyum,  pek çok çalışan izinliyken sağlık çalışanlarının izinleri iptal edildi, sağlık çalışanlarımızı alkışlayalım’demişti. Bunun üzerine üç gündür saat 21.00 itibariyle bir dakika boyunca balkonlardan sağlık çalışanları alkışlanıyor. Ayrıca halk ile birlikte pek çok kurum ve kuruluşta ‘evde kal’ sloganıyla en az üç haftalık sürecin evde geçirilmesi önerisine destek oluyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı