Gündem

Türkiye’de Koronavirüs’ten İkinci Ölüm Gerçekleşti

Türkiye’de Koronavirüs’ten ikinci ölüm gerçekleşti. Dün itibariyle Coronavirüs vaka sayısı 98’e çıkarken ilk can kaybı yaşanmıştı. 61 yaşında bir erkek hastanın vefat ettiği açıklandı.

Sağlık Bakanı Koca 93 yeni vaka olduğunu ve hasta sayısının 191’e ulaştığını belirtti.

Bugün yapılan toplantı ile alınan tedbirleri hatırlayacak olursak;

Lise ve üniversite sınavlarının ileri bir tarihe ertelenebileceği duyuruldu.

Bireysel temizliğin ve evde vakit geçirilmesinin, sosyal mesafenin önemi vurgulandı. En etkili tedbirin temizlik olduğu vurgulandı. Salgın tehlikesi tamamen ortadan kalkana kadar sevgimizi dilimizle ve yüreğimizle ifade etmeliyiz diyen Erdoğan, gereken tedbiri alarak takdiri Allah’a bırakmalıyız diye ekledi.

Devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini açıkladı. Tedbirler uygulandığı takdirde evde kalma süremizin 3 hafta olacağı vurgulandı. Mecburiyeti olmayan hiç kimsenin evden çıkmaması tavsiye edildi. Bu sıkıntının da kararlılık ve dirayetle karşılanacağını belirtti.

Aynı zamanda bugün Türkiye’ye 20 ülkeden uçuşların durdurulmasının ardından yurda dönmek isteyen vatandaşların başvuru yapması istenilmişti. Başvuruların ardından Avrupa’dan dönen Türkler tahliye edildi.

İstanbul ve Kocaeli’nde Kredi Yurtlar Kurumunun Yurtlarında karantina altına alınacak vatandaşlar için tüm hazırlıklar tamamlandı. Vatandaşların 14 gün boyunca günlük olarak kan sonuçlarının alınacağı bildirildi. Karantina altındaki kişilerin kalacağı yurtlarda yoğun dezenfekte işlemi yapıldı. Tüm odalar temizlendikten sonra tek kişilik ve iki kişilik olmak üzere gerekli olabilecek tüm kişisel malzemeler tahsis edildi. Odaların içinde lavaboları da bulunuyor. Lavabolar da özel bir dezenfekte işleminden sonra karantina altına alınacaklar için hazır hale getirildi. 14 gün süre boyunca karantina altındaki kişilerin risk açısından hiçbir yakını ile temas edemeyeceği açıklandı.Uzmanlar soğuk algınlığı belirtileriniz varsa mutlaka birkaç gün içinde değiştirilecek maskeler kullanılmasını ve sağlık kuruluşlarına başvurulmasını tavsiye ediyor. Akla herhangi bir soru takılması halinde Alo 184 Coronavirüsü Danışma Hattı aranarak yardım alınabilir.

Coronavirüs bizim şehrimize gelmez, benim bağışıklık sistemim güçlü, ben gencim gibi bahaneler ile tedbirler elden bırakılmamalı. Tüm bunlar virüsün bulaşmayacağı anlamına gelmiyor. Coronavirüs’ün aşısının bulunmaması tedavi edilmediği anlamına da gelmiyor.

Tahliyelerin ardından bilindiği üzere kapılar kapatıldı ve 20 ülkeye uçuşlar yasaklandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. merhaba,anlattik anlamiyorlar.gripin ve paynir alti suyu bu corona denilen virüsün anasini aglatiyor.ister inanin ister inanmayin.orda burda deger aramaya gerek yok kardesim.hee bu bizim harika gripin tek basina kahraman bi iznillah !!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı