Gündem

Türkiye’deki ilk Koronavirüs Vakasıyla Marketler Boşaldı

Türkiye’de ilk Corona virüsü vakasının tespit edildiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Açıklamanın ardından pek çok kişi marketlere akın etti.

Türkiye’de Corona Virüsü tespit edilmesi ardından vatandaşlar en çok temizlik ürünlerini satın aldı.

Corona Virüsü Teşhisi Marketlerde Yoğunluk Yarattı

Corona virüsün Türkiye’de de görüldüğünü dün gece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamıştı. Açıklamanın ardından insanların marketlere akın ederek gıda, temizlik ve dezenfektan maddeleri stoklamaya başladığı iddia edildi.

İzmir Bostanlı’da bir Migros’un gıda ve temizlik reyonlarının boşaldığına dair söylentiler ve bazı fotoğraflar sosyal medyada yer aldı. Özellikle İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde insanlar gıda ve öncelikli olarak da temizlik malzemelerine yöneldiler. Uzmanlar kolonyanın virüsten korunma konusunda etkili olduğunu belirttiği için Eyüp Sabri Tuncer’in Ankara Ulus’ta bulunan mağazası önünde kuyruklar oluşurken A101, Bim, Şok gibi marketlerde bulunan kolonyaların tükendiği iddia ediliyor.

İnsanların marketlere akın etmesi ne kadar sürecek bilinmiyor fakat Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre bir kişide tespit edilen virüsün salgına dönüşmeyeceği ve her türlü tedbirin alındığı bildiriliyor. Corona virüs hastasının Avrupa seyahatinden döndükten sonra pek fazla kişiyle görüşmemiş olması endişeye gerek olmadığını gösteriyor.

Dün geceki açıklamasında mecbur olmadıkça yurtdışına çıkılmamasının, sosyal mesafenin korunmasının ve 14 saat kuralının önemini vurgulayan Bakan Koca, bu durum üzücü fakat korkutucu değildir şeklinde açıklama yapmıştı.

Aynı şekilde Başkan Erdoğan da hijyen kurallarına ve sağlık personellerinin uyarılarına harfiyen uyulması gerektiğini belirtmişti.

Corona virüs hakkında oldukça fazla şehir efsanesi dolaşıyor. Özellikle sosyal medya üzerinde epey bilgi kirliliği mevcut. Temizlik kurallarına dikkat etmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlıklı beslenmek alınması gereken önlemlerin başında geliyor.

Pek çok ülkede tedbir alınmasına neden olan Corona virüs konusunda paniğe ve ümitsizliğe kapılmamak, yanlış bilgilere yönelip karamsarlığa düşmemek ve mümkünse bu süreçte yurtdışına çıkmamak en doğru yaklaşım olacaktır.

16:30’da gerçekleştirilen Corona Virüsü bilim kurulu toplantısına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca okulların tatil edilmesi konusunun gündeme gelmediğini ifade etti. Bir veya birkaç vaka salgın değildir diyen Koca, antiviral ilaç hazırlıklarımız var diye belirtti. Okulların tatil edilmesinin önümüzdeki günlerde gündemde olabileceğini de ifade etti.

Yarın Cumhurbaşkanı başkanlığında bir toplantı yapılacağı bildirildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı