Gündem

Türkiye’deki O Adada Koronavirüsten Uzak İzole Hayat Yaşıyorlar!

Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesine bağlı olan Mada Adası pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Ada ülkede bulunan tek yerleşimi bulunan ada olarak ifade ediliyor. Bu adada yaşayan kişilerin gözlerden uzak izole bir yaşam sürdükleri ortaya çıktı. Son günlerde pek çok kişinin bu bölgede olmak istediği ifade edilirken, koronavirüsten uzak bir yaşam sürdüklerinin de altı çizildi.

Beyşehir Gölü’nde bulunan irili ufaklı 32 adadan sadece biri olarak biliniyor. Adada 30 hane ve toplam 180 kişi yaşıyor. Her ailede mutlaka bir kayık bulunuyor. Bu sayede ada dışına ulaşım sağlanabiliyor. Adadan gitmek isteyenler ya da adaya dönmek isteyenlerin kayıklarla 700 metre kürek çekmeleri gerekiyor.

Mada Adası 180 kişilik nüfusun dışında pek gelen gidenin olmaması sebebiyle yıllardır kendi içlerinde izole bir hayat sunuyordu. Ancak alınan koronavirüs önlemleri kapsamında giriş çıkışların da yasaklanmasının ardından tamamen izole bir hale getirildi.

Adada Hiç Koronavirüs Vakası Bulunmuyor

ada

Adadan giriş ve çıkışların yasaklanması üzerine, bölgede yaşayanların ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grubu ekipleri tarafından karşılanıyor. Kayıklara binerek yapılan yardımlar için kapı kapı dolaşılıyor ve vatandaşların ihtiyaçları not alınıyor. Ardından ihtiyacı olan vatandaşlara gerekli tedbirler alınarak dağıtılıyor.

Sanılanın aksine adada yaşamın zor olduğunun altı çizildi. Tarım, hayvancılık ve balıkçılık ile geçim sağlanıyor. Alınan önlemler sonucunda izole bir yaşam süren adada şimdiye kadar hiç koronavirüs vakası tespit edilmedi. Ülkedeki en güvenli bölge olduğu açıklandı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı