Gündem

Türkler Koronavirüsü Aşısını Buldu Mu?

Yeni corona virüs hastalığı yani diğer adı ile COVİD-19 Avrupa, Kuzey Amerika da hızla yayılıyor ve artık Türkiyede de can almaya başladığı şu günlerde tüm dünyayı saran , çok hızlı bir şekilde yayılan ve tedavisinin henüz bulunamadığı corona virüsü kabusu artık yok mu olacak?

Tüm dünyanın merakla ve umutla beklediği o konu : Aşı bulundu mu ?

Korona virüsünden kurtulan iyileşen hasta sayısı her geçen gün sevindirici bir şekilde artmaktadır. korona virüsünden kurtulup iyileşen hastalardan alınan antikorlarda, hasta olan, yoğun bakımda yatan covid-19 hastalarına umut oldu. Bu yöntem bilinen ama dünyada çok fazla kullanılmayan bir yöntemdir. Artık TÜRKİYE de de Korona virüs tedavisi başlıyor. Tedavi için gerekli planlamaların yapıldığı açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın açıklamasından sonra Kızılayda corona virüsünden kurtulan hastaları kan vermeye davet etti. Bu tedavi yönteminde vücuda giren , mikropları ,antikorlar tanıyarak yok etmeye başlayan savaşçılardır.

Aslında bu uygulama yeni bir uygulama değildir. Bundan on yıl önce H1N1 de de uygulanan ve pozitif dönüşler yapan bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca 2014 de ebola ve 2015 de de mersin tedavisinde de antikor tedavileri büyün önem taşımıştır. Bu tedavi yönteminde de uyulması gereken bazı yöntemler var. Korona virüsünden kurtulan hastaların kanları hemen alınmayacak, iyileşme sürecinden itibaren iki hafta beklenerek tekrar corona testi yapılacak. Testin sonucu tekrar negatif çıkarsa o zaman kan alımı gerçekleştirilecek. Bu durumda hastaları bulup kan alımını gerçekleştirmek Türk Kızılayına düşüyor.

Başkan Kınık iyileşen hastalara ulaşacaklarını vatandaşlara duyurdu. Antikor tedavisi istenen sonuçları verirse corona virüsü kabusunu çare olacaktır. Binlerce hasta umutla gelecek olan güzel haberleri bekliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı