Gündem

TUS 2020 Tercih Sonuçları Açıklandı!

ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanan açıklamalara göre birinci dönemde tercihler en son 25-31 Mart tarihinde alınmıştı. Herkes heyecanla sonuçların açıklanması için pür dikkat ÖSYM’ye kilitlenmişti. Çünkü herkes hedeflerinin bir aşaması olan bu açıklamaları çok merak ediyordu. Umarım açıklanan bu sonuçlar herkes için hayırlara vesile olacaktır.

Yine kafası karışanlar için TUS’un ne olduğunu hatırlatmak isteriz. Aşağıda aşama aşama TUS ve TUS’un önemini anlatmış olacağız.

TUS NEDİR?

Tus, bir diğer adı ile Tıpta Uzmanlık Sınavı anlamına gelmektedir. Tıp fakültesinden mezun olan öğrenciler, Uzmanlık eğitimine girebilmeleri için girdikleri branş seçme sınavı olarak da adlandırılabilir.

ÖSYM bu sınavı yılda 2 kez yapmaktadır. Bunlar Eylül ve Nisan Aylarında gerçekleşmektedir. Sınavın yapıldığı yerler İzmir, Ankara ve İstanbul illerinde yapılmaktadır. Sınav iki farklı basamaktan oluşur. Bunlar ise Tıbbi Yabancı Dil sınavı ile Bilim Sınavlarından oluşmaktadır. İlk sınav olarak adlandırılan Tıbbi Yabancı Dil Sınavında başarı elde eden öğrenciler, Bilim sınavına da girmeye hak kazanmaktadır. Bilim sınavını da başarıyla tamamlamış olan öğrenciler tercihlerine göre Uzmanlık Eğitimine kabul edilebilmektedirler.

Tus Yerleştirme Sınavı Sonuçlarına Nereden Ulaşabilirim?

Tus yerleştirme sınavı 2 dönemden oluşmaktadır. Bunlardan 1.si olan Dönem sonuçları açıklandı.

ÖSYM tarafından açıklanan verilere göre 1.dönem yerleştirme sınavı sonuçlarını ÖSYM resmi sitesinden buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Resmi olmayan sitelere girmemek için lütfen aşağıdaki link aracılığıyla sayfaya girmenizi tavsiye ediyoruz.

Linke tıkladıktan sonra yapılacak olan aşamalar şu şekildedir. Tercihlerini yapan adaylar sayfasını görüntüledikten hemen sonra T.C. kimlik numaranızı soracaktır. T.C. Kimlik numaranızı girdikten sonra şifrenizi de yazarak TUS sonuçlarının bulunduğu sayfaya erişim sağlayabileceksiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı