Gündem

Twitter Manipüle Özelliğini Trump Üzerinde Denedi

Twitter ‘manipulated media’ (Manipüle edilmiş içerik) özelliğini ilk olarak Trump üzerinde denedi. Trump’ın retweet ettiği bir tweet yanıltıcı içerik olarak algılanarak manipüle edilmiş içerik olarak belirlendi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın paylaştığı tweet  twitter’ın yeni özelliğinin uygulandığı ilk tweet oldu. İlk kez 5 Mart’ta uygulanmaya başlayan özellik ilk olarak Trump üzerinde denendi.

Twitter Manipüle Özelliğini Trump Üzerinde Denedi

Trump’ın Tweet’i Manipüle Engeline Takıldı

Twitter ABD’de de yapılacak seçimler öncesi orjinali üzerinde değişiklikler yapılan videoların manipüle amaçlı kullanmasını engellemek amaçlı ‘manipulated media’ (manipüle edilmiş içerik) özelliğini uygulama kararı aldı. Beyaz Saray’ın paylaştığı Demokrat Parti’nin aday adayı Biden’ın konuşma videosunda manipüle edilmiş içerik saptandı. Bu paylaşımı Retweet eden Trump ise Twitter’ın bu özelliğini uyguladığı ilk kullanıcı oldu.

Twitter Manipüle Özelliğini Trump Üzerinde Denedi

Bilindiği üzere Twitter Türkçe’de kelime anlamı olarak cıvıldaşma anlamına geliyor. Tüm dünyada oldukça aktif kullanılan platform kullanıcıların 280 karakter ile anlık olarak durum, duygu, olay gibi içerikleri paylaşmasına olanak sağlıyor. Son olarak Instagram’daki ‘hikaye’ özelliğini ‘Fleets’ adı altında denemeye sunmuştu. İlk kez Brezilya’da denemeye sunulan özellik Twitter hakkında en çok konuşulan konu olurken, bu konuya bir yenisi daha eklendi.

Pek çok sosyal medya platformu gibi Twitter da yerini korumak istiyor ve çeşitli yenilikler ile kullanıcıların vazgeçilmezi olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Bu nedenle de gün geçtikçe farklı özellikler ile yenilenen Twitter’ın son hamlesi ‘manipulated media’ (manipüle edilmiş içerik) oldu. Hakkında konuşulan ve hangi paylaşımlara uygulanacağı merak konusu olan özellik ilk kez Trump üzerinde denenmesiyle çekti.

Yaklaşık 74 milyon takipçisi olan ve Twitter’ı aktif olarak kullanan Trump’ın konu hakkında bir yorum yapıp yapmayacağı merak ediliyor.

Twitter’ın Yeni Özelliği Neden Trump Üzerinde Denendi?

Twitter’ın manipüle edilmiş içerik özelliğini ilk kez Trump’ın tweeti üzerinden uygulaması akıllara dikkat çekmek için mi yapıldı sorusunu getiriyor. ABD’de de yapılacak seçimler öncesi bu uygulamanın kullanıma sunulması ve Trump’ın, dolaylı olarak da Beyaz Saray’ın paylaşımı üzerinde ilk kez deneniyor olması bu hamlenin özelliğin dikkat çekmesi için yapıldığını düşündürtüyor. Manipülasyon amacı taşıyan bu tarz paylaşımlar için pek çok sosyal medya platformu da önlemler almaya devam ediyor.

Twitter Manipüle Özelliğini Trump Üzerinde Denedi

Twitter tarafından manipüle edilmiş içerik olarak işaretlenen söz konusu video, Politico’nun haberine göre ise 5 milyonun üzerinde kişi tarafından izlendi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı