Gündem

Ücretsiz İzne Çıkarılanlara Destek Ödemesi Bugün Başlıyor!

Bilindiği üzere ücretsiz izne çıkarılanlara günlük 39 lira 24 kuruş olmak üzere aylık 1.177 lira destek yapılacağı belirtilmişti. Ücretsiz izne çıkanlar için nakdi destek ödemeleri bugün başlıyor. Aylık bin 170 liralık ödeme için başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sistemi üzerinden yapılacağı biliniyor. Ödemelerin ise İşsizlik Fonu’ndan olacağı bildirildi.

Ekonomik İstikrar Kalkanı  kapsamında yapılan düzenlemeyle ücretsiz izin verilenler ile 15 Mart sonrası işten çıkarılanlar kişilerden işsizlik sigortası alamayanlara günlük 39.24 lira yardım yapılacağı açıklanmıştı. Yardımı alanların çalıştırılması halinde işverene ceza uygulanacak. Cumhurbaşkanı, 3 ay uygulanacak yardımın süresini gerekli görürse 6 aya kadar uzatabilecek. Uygulamanın sadece salgın süreci dönemiyle ile sınırlı tutulacağı belirtildi. Ücretsiz izinde maaş desteğinde de  kısa çalışma ödeneğinde olduğu gibi herhangi bir belge istenmeyecek.

Kısa çalışma ödeneğine başvurular sırasıyla,  yüzde 40’ı imalat, 15’i perakende, 12’si konaklama ve yiyecek hizmeti, 6’sı ise eğitim sektöründen geldi. Başvuruların en çok (yüzde 51.3) 3’ten az çalışanı olan firmalardan geldiği belirtildi. Bakan Selçuk, “50’den az çalışanı olanlar, firmaların yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor” şeklinde açıklama yaptı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni bir açıklamada bulundu. Bakan Selçuk yaptığı açıklamasında Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılacak 1000’er lira nakdi destek ödemesinin bugün başladığını belirtti. Bakan Selçuk konu hakkında en son Cuma günü de yeni ek kaynağı duyurmuştu. Bakan Selçuk, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ek 2 periyodik pay göndereceğiz. Aktarılacak kaynak 352 milyon 880 bin 238 TL” dedi.

Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Koronavirüse karşı ekonomik tedbirler içeren yasa teklifi hakkında açıklama yapmıştı. Bakan Selçuk, “Kısa Çalışma ödemelerinin hızlı bir şekilde yapılması için uygunluk tespitinin tamamlanmasını beklemeyerek, işverenlerimizin beyanı doğrultusunda ödemeleri gerçekleştirileceğiz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Selçuk, “3 aylık süre boyunca, iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında, iş veya hizmet sözleşmeleri feshedilemeyecek. Şayet olursa, her bir işçi için feshin yapıldığı tarihteki brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulayacağız” dedi. Kısa çalışma ödeneği ve nakdi yardımlar hakkında da Bakan Selçuk; “Ücretsiz izne ayrılan ve Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanamayan işçilerimiz ile 15 Mart sonrasında iş sözleşmesi feshedilen işçilerimize, ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre kadar aylık 1.177TL gelir desteği sağlıyoruz. Buna ek olarak emekçilerimize bir iyi haber daha vermek istiyorum. Nakdi ücret desteğinden yararlanan çalışanlarımız, Genel Sağlık Sigortalı sayılacak ve sigorta primleri İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. Böylece, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri sağlık hizmetlerinden faydalanacak.”dedi.

Bakan Selçuk, “İçinde bulunduğumuz süreçte, kurumsal bakım ihtiyacı olan yaşlılarımızın ve engellilerimizin gelir durumuna ve engel oranına bakılmaksızın, özel huzurevlerinde ve engelli bakım merkezlerindeki ücretlerini Bakanlık olarak karşılayacağız.”diyerek kanun maddesinin üç ay süreyle uygulayacağını gerekli olduğu halde Cumhurbaşkanının kanun maddesini 1 yıla kadar uzatma yetkisi bulunduğunu da ekledi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı