Gündem

Ücretsiz Maske Dağıtımında Önemli Değişiklik!

Bilindiği üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Cumhurbaşkanı tarafından maskelerin ücret ile satışının yasaklandığı duyurulmuştu. Vatandaşlar E-Devlet üzerinden başvuru yaparak sms ile gelen kod aracılığıyla eczanelerden maske alabiliyor. Ancak bugün konu ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Son gelişmeye göre Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanlar ve herhangi bir işyerinde SSK’lı olarak çalışan vatandaşlar eczanelerden dağıtılan ücretsiz maskeden faydalanamayacak. Bahsi geçen vatandaşların maskelerini çalıştıkları kurum ve kuruluşlardan temin edeceği belirtildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan İstanbul Eczacı Odası ;‘Eczanelerimizden ücretsiz maske dağıtımı esnasında yaşadığımız yoğunluğun azaltılması yönünde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yeni düzenlemeler yapılmıştır.Buna göre; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile herhangi bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışan vatandaşlarımız, eczanelerden dağıtılan ücretsiz maske sisteminden faydalanamayacaktır. Bu vatandaşlarımız, maskelerini çalıştıkları kurum ve işyerlerinden temin edeceklerdir.’ifadelerinde bulundu.

Koronavirüsle birlikte hayatımıza giren önemli konulardan biri de maske seçimi. Maskenin doğru kullanımının koronavirüs ile mücadelede önemli olduğu biliniyor. Ancak hangi maskenin daha çok işe yaradığı ya da maskelerin nasıl kullanılması gerektiği konusunda zaman zaman akıllarda bir takım soru işaretleri oluşabiliyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, “Siyah maskeler ancak cerrahi maskenin üzerine süs olarak takılabilir. Bu maskeler korunmak için uygun değil” şeklinde açıklama yaptı.

Yıkanabilir olmasıyla bilinen ‘nano maske’ olarak polyester kumaştan üretilen siyah maskelerin daha çok tercih edilmeye başlandığı gözlemlendi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, konu hakkında “Yıkanabilir, nano maske olarak satılan siyah maskeleri taktığınızda burnunuzun üzerine oturmayacaktır. Taktığınızda burnunuzun yer aldığı üst kısımlar tamamen boş kalıyor. Ayrıca hızlıca nefes aldığınızda ağzınıza ve burnunuza bu kumaşın yapıştığını göreceksiniz. Ayrıca elinizle maske varken nefesinizi kontrol ettiğinizde net sıcak havanın gelmemesi gerekiyor, ama bu maskede sıcak havayı net bir şekilde elinizle hissedebilirsiniz. Bir deneme yapacak olursak da damlacıkların rahatlıkla bu maskeden geçtiğini görürsünüz. Bu aynı şekilde damlacıkların da içeri girdiği demektir. Bu maske cerrahi maskenin üzerine süs olarak takılabilir. Korunmak için bu maske uygun değil” ifadelerinde bulundu.

Filtreli olan N95 ve FFP2 maskeler hakkında da konuşan Pullukçu, ‘Bu maskeler son derece sıkıntılı, çünkü içinde nefes almak çok zor. Karbondioksiti biriktiriyor ve kullanan kişi buna bağlı olarak baş dönmesi yaşayabilir, tansiyonu düşebilir hatta bayılabilir. N95 maskeden nefes almak çok zor. Bu maskenin koruyuculuğuna gerek yok. FFP2 maske de N95’e göre hafif gibi görünse de değil. Karbondioksit birikiyor ve sürekli kullanmak mümkün değil. Biz bu maskeleri hastalardan örnek alırken kullanıyoruz. Örnek alırken öksürebilir ya da hapşırabilir bu sırada çok damlacık çıkar o damlacıklardan korunmak için kullanıyoruz. Bunun dışında kullanılmasını önermiyoruz. N95 maske dışardan gelen partikülleri geçirmiyor ancak sizin nefesinizi dışarı veriyor. Eğer hastaysanız diğer insanları da risk altına atmış olursunuz. O nedenle bunları günlük hayatımızda kullanmayalım.’dedi.

Evde yapılan maskeler ile ilgili de konuşan Pullukçu, “Fikir olarak güzel olabilir ancak koruyuculuğu olmaz. Aynı kumaş maskeden üst üste birkaç tane taktığınızda bir işlevi olabilir. Aynı zamanda evde yapılan bu tür maskelerin bol yapıldığını söyleyebilirim. Bu maskeleri taktığınızda hem altından hem de üstünden hava girişi söz konusu” şeklinde açıklama yaptı.

Ayrıca Pullukçu, “Maskelerle ile ilgili çok büyük polemikler var. Herkes farklı tip maske kullanıyor. Cerrahi maskelerin önünde bir tel var. Bu teli burnunuzdan içeri hava girmemesi için burnunuzun üstüne oturtmanız gerekiyor. Aynı şekilde çene kısmında kalan tarafta da açıklık kalmamalı. Cerrahi maskelere benzeyen ve lastikli olan maskelerin de üst tarafında tel bulunuyor. Lastikli maskelerin alt kısmı da çenemize oturuyorsa koruyucu olur. Ancak üzerinde tel bulunmayan maskeler hava aldığı için bir koruyuculuğu kalmıyor. Cerrahi maskeleri en fazla 4 saat kullanabiliriz. Eğer maske ıslanırsa o zaman hijyen özelliğini kaybediyor. Bu maskeyi kullandık ve üzerine damlacıklar yapıştı. Maskeyi ön tarafından tutup çıkarıyorsanız, elinizi kirlettiniz demektir. Yapılan en büyük yanlışlardan biri budur. Elinizi yıkamadıysanız maskeyi boşuna taktınız ve kendinizi enfekte ettiniz demektir. Maskeyi çıkarırken bağladığınız iplerden tutup iç tarafına doğru katlayarak çöpe atabilirsiniz. Hastane çalışanları de bu maskeleri kesinlikle dışarı çıkarmadan kırmızı atık kutusuna atmalı.” diye ekledi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

  1. iyi günler.kamu kurum ve kuruluşunda çalışmıyorum.ssk lı bir çalışanda değilim.ben şimdi nerden maske alacağım.maskem bitti.sayın yetkililer lütfen eczanelerden maske satışına izin verinde alalım .fabrikalar maske üretiyor.maskeler eczanelerde yatıyor.memlekette herkes cep telefonuna kod bekliyor.sesimizi duyun.teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı