Gündem

Ulaşımda İlk Kural Değişti!

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında ulaşım sektörü geliyor. Ulaşımda da ilk kural artık sosyal mesafe ve hijyen. Sektör temsilcileri  normalleşme döneminde dolmuşlarda, otobüslerde ve taksilerde şu yeniliklerin uygulanacağı öngörüyor;

 • Pik saatlerde sefer sayıları arttırılacak, araç takviyesi yapılacak.
 • Yeni dönemde otobüslerde, taksilerde ve dolmuşlarda hijyen en büyük öncelik olacak.
 • Araçların tümünde sosyal mesafe kuralına dikkat edilecek.
 • Araçlarda kolonya, maske ve dezenfektan bulundurulacak. Maskesiz yolcu araca alınmayacak.
 • Kurallara uyulup uyulmadığı araç içi kameralardan da izlenecek.
 • Şoförlere belirli periyotlarla koronavirüs testi yapılacak.
 • Toplu taşıma araçları yüzde 25-50 kapasiteyle çalışmaya devam edecek.
 • Kuralların uygulanıp uygulanmadığı hem odalar hem şoförler tarafından takip edilecek.
 • Gerekli olursa bazı araçların dizaynı yeni döneme göre şekillendirilecek.
 • Tüm araçlar daha sık ve periyodik şekilde dezenfekte edilecek.
 • Tüm şoförlerin maskesiz sefere çıkması yasaklanacak.
 • Otobüslerde kabin sisteminin yaygınlaştırılması sağlanacak.

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Başkanı Ercan Soydaş; Türkiye genelinde 22 bin araçla pandemi öncesi günlük 8 milyon kişi taşırken, korona sürecinde bu rakam 500 bin kişiye düştü. Yaptığımız ankette en çok ücretsiz kartlarla ilgili şikayet aldık.’ifadelerinde bulundu.

İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Denetleme Kurulu Başkanı Celal Acar; “İstanbul’daki 4 bin 300 minibüsten 3 bin tanesinin çalışmadığını beliterek, “Araçlar haftada 2 defa dezenfekte ediliyor. Biz bu araçlarda 6 yolcuyla yola çıkamayız. Fazla yolcu aldığımız zaman zaten 3 bin 200 TL para cezası yazılıyor. Araçların büyük bir kısmı bankalara rehinli, hepsi borçlu. Salgından önce ucu ucuna para kazanırken, şimdi zarar ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yurtiçinde karayoluyla yolcu taşımacılığı yapan firmalar için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tavan ücret tarifesi hazırlandı. Yol mesafeleri dikkate alınarak belirlenen tarifeye göre, 101-115 kilometre arası seyahatlerde 100 lira, 301-350 kilometre arası 150 lira, 901-1000 kilometre arası 250 lira, 2001 kilometre ve üstü mesafelerden ise 500 lira tavan ücret alınacak. Söz konusu tebliğ 31 Temmuz 2020’ye kadar geçerli olacak. Çocuklar ve engelliler için geçerli olan indirimler uygulanmaya devam edecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde düzenleme yapıldığını açıkladı. Karaismailoğlu, “Kara yoluyla yurt içi tarifeli yolcu taşımacılığı faaliyetlerine ilişkin taban ve tavan ücret tarifesini de belirleyerek, vatandaşlarımıza fahiş fiyatlar uygulanmasına son verdik.” ifadelerinde bulundu.

Karaismailoğlu; “Söz konusu durum nedeniyle vatandaşlarımız hem izin alma hem de otobüslerin belli oranda dolmasını beklemeleri nedeniyle terminallerde sabahlamak zorunda kalmaya başladı. Bu durumun vatandaşların lehine düzeltilmesi amacıyla Bakanlığımıza bağlı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde sektöre yönelik geçici bazı düzenlemeler yaptık. Kara yoluyla yolcu terminal işletmecileri için yüzde 50 indirimli tavan ücret tarifesini uygulamaya koyduk. Bu indirimle tarifeli yolcu taşımacılığı yapan firmalar için tavan ücret tarifesi belirlenmiş oldu. Bu sayede firmaların düzenleyeceği sefer sayısını da artırmalarına vesile oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Bakan Karaismailoğlu; “Firmalara, taşıyacakları yolcuları başka firmalara 3 ay aktarabilme imkanı sağladık. Böylece vatandaşlarımızın ‘otobüs dolsun’ diye terminallerde beklemek durumda kalmasının önüne geçeceğiz. Hem vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamadan gidecekleri yerlere ulaşmasını sağlayacağız hem de firmaların bu süreçten daha az etkilenmesine vesile olacağız.” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı