Gündem

Üniversite Öğrencilerine Kayıt Dondurma Hakkı Verildi!

Koronavirüs salgını nedeniyle üniversiteler kapatılmış, eğitim uzaktan verilmeye başlanmıştı. Dijital ortamda alınan uzaktan eğitim sistemi çeşitli tartışmalara neden oldu. Bazı öğrenciler durumdan memnunken bazıları verim alamadıklarını ve herkesin eşit şartlara sahip olmadığını dile getirerek tepki göstermişti. Salgının boyutu ve eğitim süreci hakkında henüz bir öngörü paylaşılmadı.

Yükseköğretim Kurulu tarafından alınan yeni  kararlar yayımlanan yeni genelge ile bildirildi. Okulların bahar döneminde pandemi sebebiyle bitirilmesi sonucunda öğrenciler evlerine dönmeye başladılar. Bazı öğrencilerin evlerinde internet erişimi olmadığı, bilgisayar bulma konusunda sıkıntı yaşadıkları ve diğer sorunlarla birlikte eğitimlerinin engellendiği belirlendi.

Bir Defaya Mahsus Kayıt Dondurulacak

Uzaktan eğitime katılamayan öğrenciler için YÖK yeni bir karar aldığını açıkladı. Genelge içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere öğrencilerin kayıt dondurabilecekleri belirtildi. Ön lisans, lisans ve lisansüstü programlara kayıt yaptıran öğrencilerin başvurularını gerçekleştirmeleri halinde  bahar döneminde kayıtları tamamen durdurulmuş olacak. Kayıt dondurmak için gerekli başvurular ilgili üniversiteler aracılığıyla yapılacak.

YÖK tarafından verilen karar sonrasında üniversitelerin öğrencileri için yeni bir genelge yayınlamaları bekleniyor. Bu genelge ve duyuru sonrasında kayıt dondurma işlemlerinin detayları belirlenecek. İşlem azami süreçten sayılmayacak. Alınan karar üniversite öğrencilerin yaşamış oldukları mağduriyetin son bulması açısından son derece önemli. Öğrenciler alınan karardan memnun olduklarını sosyal medya hesapları üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarla gösterdiler. Bu süreç geçici olduğu için kayıt dondurma hakkı bahar dönemine özel ve sadece bir seferlik olacak.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı