Gündem

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Beştepe’de Cumhurbaşkanı Başkanlığında gerçekleşen toplantıda Koronavirüs hastalığına karşı önlemler alınması görüşülmüştü. Yükseköğretim Kurumları’nın 16 Mart’tan itibaren eğitim-öğretime 3 hafta ara vermesi kararı alınmıştı. YÖK arka arkaya yaptığı açıklamalar ile üniversitelerin açılma tarihlerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlı olduğunu, Bakanlık tarafından çıkacak olan karara göre hareket edeceklerini açıkladı.

Üniversitelerde Bahar Dönemi Tatil Edildi

Koronavirüs salgını ile birlikte tedbirlerin arttırılması üzerine YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç üniversitelerin bahar döneminin tatil edildiğini bugün itibariyle açıkladı. Bahar dönemi derslerinin yüz yüze eğitim olarak devam etmeyeceğini, uzaktan eğitim alt yapısı ile eğitimlerin devam edeceğini dile getirdi.  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç “ Bu sene bahar dönemi eğitim-öğretim sürecini sadece uzaktan eğitim imkanlarıyla yapmaya karar verdik. Yani bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacak. Uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretimle sunulmayacak program, ders ve uygulamalı dersler yaz aylarında tamamlanacak.” İfadelerini kullandı.

Üniversitelerde Tatil Tekrar Uzayabilir

Üniversitelerde yapılan 16 Mart’tan itibaren tatil programı kapsamında Sağlık Bakanlığı ve YÖK tarafından yeni açıklamalar yapıldı. Yapılan açıklamalarda Türkiye’de koronavirüs salgınından dolayı alınacak önlemler kapsamında yüz yüze eğitime bahar dönemi boyunca ara verildi. Uzaktan eğitim ile sürdürülecek olan programda Temmuz ayı itibari ile sınavların yapılacağını bu tarihlerinde değişiklik gösterebileceği üzerinde duruldu. Üniversitelerde alt yapıların tamamen hazır olması için tüm çalışmalar sürdürülürken 23 Mart itibariyle uzaktan eğitime 123 üniversitede başlanıldı. Alt yapının eksik olduğu üniversiteler için YÖK hızlandırılmış çalışmalar yapacağının da altını çizdi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı