Gündem

Koronadan Korunmak İçin Günde 10 Dakika Bunu Yaparsanız…

Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve etkisini her geçen gün artıran ölümcül koronavirüs ile ilgili uzmanlardan çeşitli görüş ve tavsiyeler gelmeye devam ediyor. Avustralya’daki çalışmaların ardından Doktor Rachel Neale, önemli bir açıklama yaptı.

Dr. Neale, günde 10 dakika zaman ayrılarak koronavirüse yakalanma riskini düşürecek bir öneride bulundu. Dr. Neale, D vitamini eksikliğinin koronavirüsün etkisini daha kolay göstermesine yol açtığını belirtti. Doktor Rachel Neale, D vitamininin coronavirüs’ün neden olduğu akut solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığını keşfettiklerini belirtti.. Doktor Neale, hava durumuna göre günde 5 ila 15 dakika arası güneş ışığına maruz kalınması gerektiğini tavsiye ediyor. Uzmanlara göre güneş ışığı bağışıklık sistemini güçlendirirken solunum yolu enfeksiyonlarını engelliyor.

Doktor Neale “Şimdi D vitamini eksikliği için uygun bir zaman değil. D vitamininin bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri var. Buna göre D vitamini eksikliği, semptomatik Covid-19’a sahip olma potansiyelini artırıyor”ifadelerinde bulundu.

Ayrıca coronavirüs’e karşı etkili olacağı, virüse yakalanmaya önleyeceği düşünülen pek çok besin hakkında birçok iddia ortaya atıldı. Vitaminler, sebzeler ve meyveler derken son iddia da İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Murat Hakan Terekeci’den geldi. Terekeci, virüse yakalanmamak ya da tedaviyi kolaylaştırmak için C ve D vitamini ile zerdeçal tüketiminin oldukça önemli olduğunu belirtti.

Koronavirüse yakalanan ve virüsü yenen doktor . Murat Hakan Terekeci, yüksek doz C vitamini tüketimi tavsiyesi ile tedavi süresince her gün yüksek dozda C vitamini aldıklarını anlattı. Konu hakkında Terekeci, “Bir gün sırt bir gün baş ağrısı oluyor. Ancak her zaman olan şey; stres, edişe ve kaygı.”dedi.

Terekeci aynı zamanda şu tavsiyelerde bulunurak, “Özellikle sineol ve karvakrol dediğim kekik esanslı standardize olan ürünler kullanılabilir. Etkin maddesi kurkumin olan zerdeçal kullanılabilir. Özellikle akciğer tutunumunun tedavisinde ve bağışıklık sisteminin dengelenmesinde kullanılabilir. Bir de deve dikeni tohumunun özü var. Onu da özellikle akciğer ve karaciğerdeki zatürre lezyonlarının iyileşmesi tedavisinde kullanılabilir. Zerdeçalı günlük bir tatlı kaşığı yemeklerde kullanabilir. O şekilde acı olduğu düşünülüyorsa eczanelerden zerdeçal ürünü alınabilir.”dedi.

Çinko alımı ile birlikte bal ve türevlerinin, c ve d vitaminin tedaviyi kolaylaştırdığını anlatan Terekeci, “Bağışıklık sistemi zayıfsa bu hastalık sizi yenebiliyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için çok fazla kontrolsüz ürün kullanıldığında da sıkıntı yaşanabilir, ölümcül bir tabloyla karşılaşılabilir. Çok stres yapıp birçok ürünü bir arada kullanmaya çalışmayalım. Bahsettiğim ürünlerin kullanımı yeterli olacaktır.” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı