Gündem

Uzman İsim Uyardı: Türkiye Çöl Tozu Etkisinde Kalacak!

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye çöl tozunun etkisinde kalacak. Türkiye’ye batıdan giren çöl tozunun hafta sonuna kadar etkili olacağı belirtiliyor. Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Bu doğada var olan düzenin bir sonucu olarak normal bir olaydır.” ifadelerinde bulundu.

Toros, “Çöl tozları bahar aylarında Türkiye semalarında çok gözleniyor. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımının atmosferik sayısal model değerlendirmeleri göre, çöl tozu sahradan yola çıkıp İtalya ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye doğru geliyor. Türkiye’ye batıdan giren çöl tozu, hafta sonuna kadar tüm ülkede etkili olacak. Çöl tozu, Türkiye’nin güneyinde daha etkili olacak. Çöl tozu Akdeniz üzerindeki yüksek basınç alanının etkisiyle Türkiye’ye hem sıcak hava ve hem de bol miktarda toz taşıyacak. Çöl tozları radyo iletişim kanallarını, hava ve kara ulaşımını olumsuz etkiler. Ayrıca hava kirliliğinin artmasına neden olur. Çöl tozları atmosferdeki toz zerrecikleri ışığının kırılmasına ve yansıtılmasına sebep olmaktadır. Atmosferde toz fazla olduğunda gün doğumunda veya gün batımında atmosfer her zamankinden daha kızıl olmaktadır. Ayrıca güneş ve ayın etrafında yay veya çember şeklinde hale oluşturarak ayrı bir görsellik katmaktadır. Ayrıca çöl tozları yeryüzüne bazen yağmurla düşebiliyor. Türkiye’de önümüzdeki günlerde yağmur beklenmediğini için çamur yağmuru olma ihtimali yok.” şeklinde konuştu.

Toros ayrıca; Ülkemiz insanları sürekli toz altında bulunmadığından Afrika gibi sürekli tozlu bölgelerde yaşayanlara göre toza karşı daha hassastırlar. Özellikle yaşlılar, çocuklar, solunum yolu ve kalp-damar rahatsızlığı bulunanlar başta olmak üzere, risk grubunda bulunanlar tozdan daha fazla etkilenmektedirler.” ifadelerinde bulundu.

Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre geçtiğimiz hafta yurt genelinde etkili olan serin ve yağışlı hava hafta sonu yurdu terk etti. Bu hafta boyunca ise ülkede Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımlarının etkili olacağı belirtildi. Bugün ve yarın yurtta yağış olmayacağı ve ülke genelinin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Ankara’da bir hafta boyunca yağış beklenmezken havanın  parçalı ve az bulutlu olacağı, hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artacağı ve en yüksek hava sıcaklığının 30 derece ve üzerine çıkarak mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

İstanbul’da ise  hafta boyunca havanın genellikle parçalı ve az bulutlu olması tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının çarşamba günü bir günlük serinleme dışında, hafta boyunca artacağı ve 30 derece ve üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

İzmir’de ise hava az bulutlu ve açık, hava sıcaklığının hafta içi 30-32 derece, cuma gününden itibaren ve hafta sonu 35 derece üzerinde olması tahmin ediliyor.

Afrika’dan ülkemize gelmekte olan sadece sıcak hava değil. Bilindiği üzere birkaç aydır konuşulan önemli meselelerden biri de ‘Çekirge İstilası’ konusu. Dünyanın farklı bölgelerinde görülen çekirge istilasının Türkiye’de görülüp görülmeyeceği merak ediliyordu. İzmir Akarca Ovası’nda binlerce çekirgenin istilası tarımda ciddi oranda zarar paniğe sebep oldu. Biber, domates, kavun gibi mahsulleri yiyerek talan eden çekirgeler, bölge çiftçisini de endişelendirmeye başladı.

Afrika’dan Irak ve İran’a sıçrayan çekirge sürüsünün Türkiye’ye doğru yöneldiği iddia edilmişti. Çekirge sürüsünün Hindistan ve Çin’e doğru yönelmesi beklenirken yönünü değiştirdiği belirtildi. Yönünü değiştiren çekirge sürüsünün Türkiye’ye yöneldiği iddia edildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı