Gündem

Uzmanlar Açıkladı: Denizde Koronavirüs Riski Var Mı?

Bu süreçte en merak edilen konulardan biri de yaz tatilinin nasıl olacağı ve denizde koronavirüs riskinin bulunup bulunmadığı. Konu ile ilgili Prof. Dr. Barış Otlu (Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Başkanı);COVID-19 hastalığına neden olan virüsün tuzlu suda canlı kalabilme yeteneği hakkında yayınlanan bir çalışma henüz bulunmamaktadır. Bu nedenle denizde yüzmenin hastalığa yakalanma riskini artırıp artırmadığı belirsizdir. Ancak virüsün tuzlu suda uzun süre canlı kalabilmesi mümkün değildir ve bu açıdan yüzme aracılığı ile COVID-19’a yakalanma riski düşük olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte plajlarda toplumsal açıdan yayılma riski bulunmaktadır. Plajlar gibi kalabalık ortamlar solunum yoluyla bulaşacak virüsler için risk taşımaktadır. Virüsten korunmak için kalabalık alanlara girmemek, mümkünse evden dışarı çıkmamak çok büyük önem taşımaktadır. Onun dışında “Denizden virüs bulaşır” demek doğru olmaz.’ dedi.

Normalleşme süreciyle birlikte en çok merak edilen konulardan biri de restoran, kafe ile lokantaların ne zaman açılacağı ve bu işletmelerde yeni düzenin nasıl olacağı. Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl, kafe, restoran ve lokantaların Haziran ayı başında yeniden hizmete başlayacağını açıkladı. Bu dönemde müşterilerin ateşleri ölçülecek, masa aralarında en az 2 metre mesafe olacak ve masalarda tuzluk, biberlik olmayacak. Bu dönemde çatal, bıçak ve kaşıklar ise tek kullanımlık olacak.

Bingöl, “Artık adrese teslim yani paket servis bir restoran için olmazsa olmaz hale geldi. Virüsten önce çok sayıda işletme paket servis hizmeti vermiyordu ama artık bu politikasını gözden geçirecek. Paket servis konusuna mesafeli duran birçok üyemiz bu sebepten ötürü artık bu hizmeti vermeye başladı ve başlayacak” şeklinde konuştu.

Ayrıca Bingöl; “Bu proje ile gıda güvenliğini ön planda tutan işletmelere sertifikalarını verecek, dikkat etmeyenleri de uyaracağız. Yeni süreçte bu belgelendirme, hijyen konularına dikkat etmeyen işletmeler ayakta kalamaz” ifadelerinde bulundu.

Bingöl sözlerine “İşletmeler açıldığında henüz net bir karar yok ama dükkanın kapasitesinin yüzde 50’si kadar müşteri alınması gündemde. İşletmeye gelen bütün müşterilerin ateşi ölçülecek ve masa aralarında 2-2,5 metre mesafe olacak. Masada tuzluk, biberlik olmayacak bunlar tek kullanımlık ufak poşetlerde verilecek. Talep edenlere tek kullanımlık çatal kaşık bıçak verilecek veya mevcut kaşık çatal bıçaklar temassız bir şekilde paketlenip masaya gelecek ve müşteri kendisi bunu açacak. Ayrıca bu dönemde self-servis konusu da büyük talep görecek. Personelin ise mümkün olduğunca müşteri ile az teması, maske – eldiven – bone gibi aparatları kullanması ve bunları sık sık değiştirmesi planlandı.” diyerek son verdi.

En çok merak edilen konulardan biri de 11 Mayıs’ta açılacak olan Avm’lerin çalışma saatlerinin nasıl olacağı. Alışveriş Yatırımcıları Derneği tarafından, AVM’de mağazalarını açan perakendecilerin 11 Mayıs 2020 – 1 Haziran 2020 tarihlerinde 11.00-19.00 saatleri arasında faaliyet  göstermesi kararı alındı.Alışveriş Yatırımcıları Derneği tarafından konu ile ilgili “AYD olarak, Covid-19 salgınının Türkiye’de tespit edilmesi ile eş  zamanlı olarak kamu sağlığının korunmasına destek olmak amacıyla hızlı  adımlar atılmış, sektöre ışık tutmak maksadıyla bazı tavsiye kararları  alınmıştır.

Bu süreç, dileyen perakendeciye salgının seyri hakkında genel bir  kanaat edinene kadar, esnek çalışma saatine (12.00-20.00) uygun  faaliyet göstermesine izin verilmesi yönündeki tavsiye kararı ile  başlamıştır. Nitekim bu kararın alınmasından hemen sonra gerek  perakendecilerin talepleri ve uygulamaları nedeniyle gerekse kamu  sağlığının korunması mücadelesine destek olmak amacıyla  AVM’lerin  geçici süreliğine kapatılması, AVM’lerin kapalı kaldığı süre boyunca  da kiracılardan kira bedeli tahsil edilmemesi yönünde tavsiye  kararları alınmıştır. Tüm bu kararlarda kamu sağlığının öncelik olduğu  ve ayrıca istihdamın kesintisizliğinin de en önemli gündemlerimizden  birini oluşturduğu vurgulanmıştır.’değerlendirmesinde bulundu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı