Gündem

Uzmanlar Uyardı: Ateş Ölçmek Yeterli Değil!

Koronavirüs ile mücadelede ateş ölçmek, koronavirüs riskine karşı alınacak önemli önlemlerde biri elbette. Ancak sadece ateş ölçmek ne kadar etkili? Uzmanlar konu hakkında açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Zafer Kurugöl (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı);Ateş, belirti göstermeyen veya hastalığın erken evresinde olan kişilerde görülmez. Dolayısıyla kızılötesi taramayla ateş ölçmek, AVM girişlerinde, vs pratik bir yöntem olmakla birlikte, tabii ki yeterli değildir. Enfeksiyonu taşıdığı halde birçok kişi ateşsiz olduğundan normal gibi görünebilir. Ateş ölçüm standardı olarak 37.5 derece üzerinin esas alınması lazım. Vücut ısısı çevreden etkilenebilir ama güneş altında kalmakla bu yüksekliklere çıkmaz. Ateş ölçmek yeterli bir tarama uygulaması olmadığı gibi vücut ısısı vücudun çeşitli bölgelerinde farklı bulunur. Mesela kulak ve rektal bakıldığında 38 derecenin üstü yüksekken, koltukaltı ısısı 37, dil altı 37.5 derecenin üzerini ateş olarak kabul ederiz. Ateş günlük saatlere göre ve cinsiyete göre de değişim gösterir. 60 yaştan sonra yetişkinlerde 0,5-1 derece daha azdır. Erkeklerde, kadınlara oranla daha yüksektir. Vücut ısısı sabah 6’da en düşük, akşam 6’da en yüksektir.’ ifadelerinde bulundu.

Ayrıca koronavirüs üzerinde kan grubuna ilişkin araştırma yapılıp yapılmadığıyla ilgili ise Prof. Dr. Mehmet Ceyhan (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı); Bugüne kadar sadece Çinliler, hastalığın kan grubu A olanlarda daha çok görüldüğüne dair bir çalışmayı bildirdiler ama sonra böyle bir şey herhangi bir araştırmada gösterilmedi. Dolayısıyla kan grubuyla ilişkisi olmadığını düşünüyoruz.’dedi.

Kuzey Yarımküre 2020 yazına hazırlanırken koronavirüsün yüzme yoluyla bulaşıp bulaşmayacağı merak ediliyor. Pek çok kişi denize ve havuza girmenin ne ölçüde güvenli ne ölçüde riskli olduğunu araştırıyor. Konu ile ilgili Arizona Üniversitesi Su ve Enerji Sürdürülebilir Teknolojiler Merkezi’nin Direktörü Dr. Ian Papper, virüsün yüzmeyle bulaşabileceğine dair herhangi bir bulgu olmadığını belirtti.

Papper, “Covid-19’un su yoluyla bulaşma olasılığının çok düşük olduğunu tahmin ediyoruz” ifadelerinde bulundu. CDC’den yapılan açıklamada ise, “Covid-19 hastalığının ortaya çıkmasına neden olan virüsün, havuz, sıcak jakuzi, spa veya su oyunları alanlarından insanlara bulaşabileceğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor. Uygun işletme ve klor ve bromin maddeleri kullanılarak yapılan dezenfektan gibi uygun bakımlarla, bu tesislerde suyun içindeki virüsün de etkisiz hale getirilmesi gerekiyor” şeklinde ifade edildi.

İspanya’da Bilimsel Araştırmalar Üst Konseyi (CSIC), “Denizde çözülme ve tuz miktarının yüksek olması, virüs yükünün azalması ve böylece etkisiz hale gelmesine katkıda bulunan unsurlar gibi görünüyor” açıklamasında bulundu. İngiltere’de PWTAG ise, kişisel hijyen önlemlerinin elden bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

Ülkemizde de konu ile ilgili Prof. Dr. Barış Otlu (Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Başkanı); COVID-19 hastalığına neden olan virüsün tuzlu suda canlı kalabilme yeteneği hakkında yayınlanan bir çalışma henüz bulunmamaktadır. Bu nedenle denizde yüzmenin hastalığa yakalanma riskini artırıp artırmadığı belirsizdir. Ancak virüsün tuzlu suda uzun süre canlı kalabilmesi mümkün değildir ve bu açıdan yüzme aracılığı ile COVID-19’a yakalanma riski düşük olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte plajlarda toplumsal açıdan yayılma riski bulunmaktadır. Plajlar gibi kalabalık ortamlar solunum yoluyla bulaşacak virüsler için risk taşımaktadır. Virüsten korunmak için kalabalık alanlara girmemek, mümkünse evden dışarı çıkmamak çok büyük önem taşımaktadır. Onun dışında “Denizden virüs bulaşır” demek doğru olmaz.’ dedi.

Tatil deyince deniz ve havuz ile birlikte akıllara gelen diğer bir soru otellerdeki hijyen tedbirlerinin yeterli olup olmadığı.Bilindiği üzere Kültür ve Turizm Bakanlığınca konaklama tesislerine yönelik “hijyen” genelgesi yayımlandı. Bunun  ardından Antalya’daki otellerde çalışmalar başladı. Belek Turizm Merkezinde hizmet veren Susesi Luxury Resort Genel Müdürü Çağlar Bayrakçı;Asansörlere tek kişi binilecek, sadece aynı aileler kalabalık binebilir. Her asansörün yanında kullanım kılavuzu ve dezenfektanlar olacak. Odaları, misafir çıktığı gün kullanmayacağız, bir gün boyunca havalandıracağız. Televizyon ve klima kumandası özel odalarda dezenfekte edilecek. Tüm tekstiller 70 derecenin üzerinde yıkanacak.’ şeklinde konuştu.

Bayrakçı ayrıca “Eskiden otelimizi belirli aralıklarla ilaçlıyorduk. Artık kendi ULV cihazlarımız var. Restoranda gün sonunda tekrardan dezenfekte edeceğiz, odaları ve genel alanları periyodik dezenfekte edeceğiz. Misafirlerimizin sağlığını düşündüğümüz için her türlü tedbiri aldık. Sabırsızlıkla sezonun açılmasını bekliyoruz. Bayram sonrası yasakların kalkmasıyla haziran başında sezonun açılmasını bekliyoruz. Sürekli arıyorlar, otel olarak açığız ancak misafir alamıyoruz.” ifadelerinde bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı