Gündem

Uzmanlardan Klima İle İlgili Kritik Uyarı!

Koronavirüs ile birlikte yeni normal hayat kapsamında gündelik yaşam şartlarında bir takım değişiklikler yaşanmaya başladı. Özellikle sıcaklıkların artmaya başladığı şu günlerde en merak edilen konulardan biri de klimaların koronavirüs riski taşıyıp taşımadığı. Konuyla ilgili uzmanlar, “Klimalar iç ortamdaki havayı soğutup, geri verdiği için salgın riski artar. Bu dönemde iş yerleri ve evlerde pencereler açılmalı” ifadelerinde bulundu.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin konuyla ilgili bir araştırma yaptığı ve  araştırmaya göre; eğer bir mekânda koronavirüs içeren damlacıklar varsa, havalandırma sisteminin bu damlacıkların yayılımını artırabileceği açıklandı. Uzun vadede bakılacak olursa bu yaz balkonların kullanılması restoran ve cafelerin masalarını bahçelerde konumlandırması ilk seçenek gibi duruyor.

Pek çok işyeri ise Ramazan Bayramı’ndan sonra normalleşme adımları atmaya hazırlanıyor. Aylar sonra yeniden ofis ortamında çalışmaya başlayacak olanlar nelere dikkat etmeli? Uzmanlar ofiste çalışacak olanları birçok konu hakkında uyardı.

Konuyla ilgili Prof. Dr. Esin Şenol; ‘Dünya Sağlık Örgütü işyeri havalandırmalarının toplum sağlığı açısından tehlikeli olabileceğini sık sık dile getiriyor. Salgının ardından normal hayata dönmeden önce kapalı yerlerde çalışacak kişiler için mutlaka klima sistemlerinin ventilasyon sistemi kontrol edilmeli. Çünkü filtrelerin doğru çalışmaması enfeksiyon riskini artırabilir. Bunun için mühendislik şirketleri danışmanlık veriyor. Normalleşme sürecinde oturma pozisyonlarının ayarlanması dahil işyerlerinin teknik rehberlik alması gerekiyor.’ ifadelerinde bulundu.

Prof. Dr. Kayıhan Pala ise;İşyerlerinde ve AVM gibi kalabalık ortamlarda kullanılan klimalar elbette ki risk oluşturuyor. Eğer havalandırma amacıyla kullanılan klimaların içerisinde hepa filtre yoksa hastalığın yayılımı konusunda risk oluşturabilir. Zaten bu tip klimalar başka hastalıkların da yayılmasına sebep oluyor, alerjilere sebep oluyor. Alışveriş merkezleri ve kalabalık iş yerlerinin açılması büyük riskler taşıyor. Bu sistemler kişinin soluduğu havayı eğer temizlemeden tekrar ortama veriyorsa çok tehlikeli. Salgın sürdüğü müddetçe evlerdeki ve arabalardaki klimaların risk unsuru olduğunu söyleyebiliriz.’ şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Önder Ergönül;Toplumda bu konuda bir yanılgı olduğunu düşünüyorum. Düzgün çalışan bir havalandırma sistemi tam tersi ortamdaki havayı temizler. Bu enfeksiyonun yayılmasına değil tam tersi yayılmamasına yarar. Ama düzenli temizlenmiyorsa, içerideki havayı doğru süzmüyor ve temiz hava vermiyorsa elbette sorun olur. Bir ofiste nemli hava varsa, küf varsa o zaman tehlike var demektir. Firmalar klimalarının bakımına önem verirse bu risk ortadan kalkar.’ ifadelerine yer verdi.

Benzer bir uyarı AVM’ler için de yapılmıştı. Koronavirüs dolayısıyla bir süredir faaliyete ara veren AVM’ler yeniden açıldı ancak uzmanlar konu hakkında çeşitli uyarılar yapıyorlar. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü konu hakkında; “Mesela ben, çok zorunlu olmadıkça, kapalı, yapay bir havalandırmanın olduğu mekanlara gitmemeyi tercih ederim, güvenli değiller” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı