Gündem

Uzmanları Tedirgin Eden 9 İl! Koronavirüs Vaka Sayıları Korkuttu!

Havaların ısınması ve normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte sokaklar ve caddelerde hareketlilik başladı. Havaların ısınmasıyla bazı tedbirlerin vatandaşlar tarafından gevşetildiği bazı illerde vaka sayılarında artış gözlendi. Batman, Kars, Uşak, Düzce, Gaziantep, Van, Adıyaman, Rize ve Zonguldak gibi illerde vaka sayılarındaki artış dikkat çekmeye başladı.

Bu iller için de sokağa çıkma yasağı geleceği tahmin ediliyor. Batman’da 9 olan vaka sayısı 450’ye, Uşak’ta 38’den 441’e, Gaziantep’te 49’dan 246’ya yükseldi.

Öte yandan Son günlerde sık sık gündeme gelen koronavirüs 2. dalga riski söylemlerine bir yenisi daha eklendi. Koronavirüs 3. dalga riskinin de söz konusu olabileceğinden bahsediliyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir. Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir. Aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70’i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir” ifadelerinde bulundu.

Özlü ayrıca;

 • ‘Herkesin merak ettiğin bu salgın biter mi, ne zaman, nasıl biter yoksa böyle devam edecek mi? Bunu merak ediyoruz.
 • Bu sorunun kesin ve net bir cevabı yok henüz daha. Birtakım varsayımlar, olasılıklar, gözlemler ve deneysel çalışmalar var.
 • Bunlardan yola çıkarak bir olasılığı dile getirebiliriz.
 • Öncelikle iyimser olasılıklardan başlayacak olursak eskiden beri herkesin sorduğu, merak ettiği olasılık, yaz gelince salgın biter mi, evet böyle bir olasılık var. Yaz gelince salgın bitebilir.
 • SARS’ta öyle olmuştu biliyorsunuz. Tabi bu virüsün geçirdiği mutasyonel değişikliğe bağlı olarak yayılmasının durması anlamına geliyor.
 •  Arizona Üniversitesi’nde virüs üzerinde yapılmış bir çalışma var. Ciddi bir genetik mutasyonun ortaya çıktığına ortaya koymuşlar.
 • Aşı bulununcaya kadar dalgalar şeklinde yayılmaya devam edebilir.
 • Tedbirlerle kontrol altına alınıp sonra gevşeme olduğunda tekrar ikinci dalga, üçüncü dalga yaşanabilir ta aşısı bulunup toplumun, insanlığın yüzde 60-70’i bu aşıyla aşılanıncaya kadar böyle dalgalanmalarla gidebilir.’ şeklinde konuştu.
 • Koronavirüs dolayısıyla bir süredir faaliyete ara veren AVM’ler yeniden açıldı ancak uzmanlar konu hakkında çeşitli uyarılar yapıyorlar. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü konu hakkında; “Mesela ben, çok zorunlu olmadıkça, kapalı, yapay bir havalandırmanın olduğu mekanlara gitmemeyi tercih ederim, güvenli değiller” şeklinde konuştu.
 • Özlü, “Hafta sonları sokağa çıkma yasağı olduğu için zaten o günler çalışmayacak. Eski cazibesi olmayacağını düşünüyorum. Daha çok kıyafet, ayakkabı mağazalarıyla sınırlı açılış olacağını ifade ettiler. Bu ihtiyaçlar AVM’lerden karşılanmak zorunda da değil. Ben kendi adıma şunu söyleyebilirim: Çok zorunlu olmadıkça, kapalı, yapay bir havalandırmanın olduğu mekanlara gitmemeyi tercih ederim. Güvenli değiller. Vatandaşımızın bu konuda duyarlı olacağını düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.
 • Kuaför ve berberler ile ilgili de Özlü; “Bu hizmet verilmeyince gizli gizli merdiven altı çalışmalar yapılıyordu. Bu daha büyük bir sakınca. Mesleğin doğası gereği sosyal mesafeyi korumak çok zor. Maske kullanımı konusunda taviz verilememeli. Hem müşterinin hem hizmeti verenin maske kullanması gerekiyor. Sakal tıraşı yapılmaması lazım. Sakal tıraşı bulaş için en büyük riski oluşturuyor. Yüz bölgesinde çalışmak müşteri maske takamayacağından çok riskli” şeklinde konuştu.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı