Gündem

Uzun Zaman Sonra Pazar Günü İlk Kez Sokağa Çıkacak 65 Yaş Üzerine Bazı Uyarılar Yapıldı!

Mart ayında salgının Türkiye’de de baş göstermesinin ardından sıkı önlemler alındı. Türkiye’de risk grubunda olduğu belirlenen 65 yaş ve üzeri vatandaşların ikinci bir emre kadar sokağa çıkmalarına kısıtlama getirildi. Bunun ardından uzun süredir evden dışarı çıkamayan 65 yaş üzeri vatandaşların hayatını kolaylaştırmak ve nefes almalarını sağlamak için bazı kısıtlamaların kontrollü olarak kaldırılmasına karar verildi.

Geçtiğimiz hafta alınan bir karar sonrasında 65 yaş üzeri nüfusun Pazar günü 4 saat süreyle sokağa çıkmalarına izin verildi. Ancak bu kısıtlamanın bazı şartları var. Sokağa çıkacak kişilerin yürüme mesafesinde ilerlemeleri ve herhangi bir araca binerek seyahat etmemeleri konusunda detaylar da bulunuyor.

Doktorlar Uyardı!

Uzun bir aradan sonra dışarı çıkacak olan yaşlılar için bazı uyarılar yapıldı. Özellikle yürüme konusunda problemleri olan kişiler için yanlarında kendilerine refakat edebilecek birinin bulunmaması halinde kesinlikle dışarı çıkmamaları gerektiğinin altını çizdi.

Yalnız yaşayanlar 112, 155 ya da 156 numaralı hatları arayarak Vefa Sosyal Destek Hattı Gruplarında bir refakatçi isteyebilecekler. Sokağa çıkacak 65 yaş üzeri vatandaşların salgından korunmak için her ihtimale karşı maske takmaları gerektiğinin altı bir kez daha çizildi.

Pek çok kişinin gizli taşıyıcı olduğu ancak durumu fark etmedikleri için pek çok kişiye bulaştırdıkları belirlendi. Bu duruma karşı kişilerle araya en az 1.5 2 metrelik bir mesafenin bırakılması gerektiği ifade edildi. Sosyal mesafenin önemi vurgulandı.

Mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak eve en yakın mesafede hava almak ve yürüyüş yapmak gerektiği belirtilirken, dışarıda yemek yemek yerine sadece sularını yanına almaları gerektiği ifade edildi. Eve döndükten sonra hijyen kurallarına uymak salgından korunmak açısından oldukça etkili

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı