Gündem

Vaka ve Ölüm Sayısının İtalya’dan Fazla Olduğunu Söyleyen Doktor Özür Diledi

Geçtiğimiz günlerde paylaştığı video ile Türkiye’deki ölüm ve vaka sayısının İtalya’dan çok daha fazla olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yusuf Savran, yaptığı bu açıklamadan sonra bir video yayınlayıp özür diledi.

Durum Ciddiye Alınmazsa Ölümler Binli Sayıları Geçer Dedi

Dokuz Eylül Üniversitesi Pandemi Servisi Sorumlusu olan Yusuf Savran daha önce yaptığı açıklamada Türkiye’de işin ciddiyetinin henüz farkına varılmadığını ve rakamların İtalya’nın çok daha önünde olduğu söylemişti. Yusuf Savran açıklamasının devamında Türkiye’nin İtalya’ya göre corona virüs salgınına daha hazırlıklı yakalandığını ve Türkiye’nin çok daha çetin bir sınav verdiğinin altını çizdi. Savran, eğer durum ciddiye alınmazsa ölüm sayısının çok rahat bir şekilde binli sayılara ulaşabileceğini söyledi.

Yusuf Savran daha sonra özür dilemek için çektiği videoda yanlış anlaşıldığını söyleyip özür diledi. Savran çektiği videoda şu ifadeleri kullandı: “Eğer yaptığım açıklamalar paniğe neden olduysa devlet büyüklerimden ve halkımdan özür dilerim. Sosyal medyada konu çok farklı yerlere çekildi. Sağlık Bakanlığımızın tedavi algoritmaları ve bilimsel verilerine güvenim tamdır” dedi.

Bu açıklamalar sonrası Yusuf Savran’ın görev yaptığı Dokuz Eylül Üniversitesi’nden de açıklama geldi. Yapılan açıklamada Savran’ın insanları uyarma amacı ile yaptığı açıklamalardan sonra konunun sosyal medyada yanlış anlaşılmasının ve başka yere çekilmesinin üzüntü ile karşılandığını belirten rektörlük “Hocamızın üzgün olduğunu buradan da paylaşmak istiyoruz” diye belirtti.

Ülkemizde corona virüs salgının öncesinde ve salgın sırasında uzman ve uzman olmayan bazı kişiler çeşitli yorumlarda bulundular. Bunların bazıları gerçekçi veri ve kanıtlara dayanırken, bazıları ise halkı infiale ve paniğe sürükleme amacı taşıyan yorumlardır. Bu sebeple insanların panik yapmak yerine önlemlerini daha sıkı alması ve resmi açıklamalar dışında gelen açıklamalara itibar etmemeleri gerekiyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı