Gündem

Validen Uyarı Üstüne Uyarı! O Şehirde Vaka Artış Hızı İstanbul ile Yarışıyor!

Koronavirüs vaka ve ölüm sayılarının düşüşe geçmesiyle birlikte bazı illerde alınan tedbir ve kesilen cezalara rağmen vaka sayılarının arttığı iddia edildi. Rehavetin vaka artışına neden olduğu Gaziantep’te on 24 saatte 56 vaka tespit edildiği belirtildi. Bu artışla Gaziantep’in vaka artış hızında İstanbul’un ardından ikinci sıraya yükseldiği belirtildi.

Milliyet’in haberine göre şehirdeki toplam vaka sayısı 1453 kişi olurken koronavirüsten ölen sayısı ise 21 kişiye yükseldiği iddia edilmişti. Şehirde bir günde 56 kişinin testinin pozitif çıkmasıyla Gaziantep’in vaka artış hızında İstanbul’un ardından ikinci sıraya yükseldiği belirtildi. Artan vakalar üzerine Gaziantep Valisi Davut Gül, “Yürüme mesafesindeki fırınlardan, evden bir kişinin ekmek almasına müsaade edilmişti. Fakat ailecek ekmek almaya gidenler olduğunu görüyoruz. Bunlarla ilgili görevli arkadaşlar yasal işlem yapmakta olup ‘ekmek almaya giderken ceza yazdılar’ serzenişi haklı değildir” ifadesinde bulundu.

Vali Gül ayrıca; “Vakalarımızın yüzde 77’si hastalığı akrabası ya da arkadaşından kapmış. Hiç biri hasta olacağını ya da hastalığı bulaştıracağını düşünmüyordu. Kapı komşu olsanız bile akrabalarınıza gitmeyin,misafir kabul etmeyin,birlikte yemek yemeyin, bayramlaşma yapmayın” dedi.

Vaka sayılarındaki artış ve iddialar ile ilgili ise Vali Gül; ‘Bazı basın yayın organlarında ilimizdeki vakalarla ilgili doğru olmayan sayısal veriler paylaşılmış ve yanlış bilgiler üzerinden analizler yapılmıştır. Gaziantep’te yetkili kişilerin açıkladığı vaka sayısı yoktur. Korona,tedbirlerden daha güçlü değil! Günlük vaka sayılarını sadece @saglikbakanligi açıklayabilir. İllerde açıklama yetkimiz yok. Sayının kaç olduğunun bir önemi de yok! 1 kişiyle başlayıp 1 hafta içerisinde binli rakamlara ulaşabilecek bir virüs türü! İstatistikten ziyade,ihtiyacımız olan; Mesken,Maske,Mesafe.’ açıklamasında bulundu.

Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının Gaziantep’te yarından itibaren kaldırılacağının iddia edilmesinin ardından ise Vali Gül; ‘Şehirlerarası ulaşım kısıtlaması da dahil olmak üzere tüm önlemler Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiyesi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından alınmaktadır. Resmi açıklama yapılmadan yazılanlara itibar etmeyiniz lütfen…’ açıklamasında bulundu.

Ayrıca son olarak; Bursa ve Zonguldak’ta alınan kararla birlikte; Şanlıurfa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla, Uşak, Rize, Karabük, Kayseri, Sakarya, Siirt, Tunceli, Kırıkkale, Kırklareli, Isparta, Burdur, Konya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Gümüşhane, Bolu, Kocaeli, İzmir, Mardin ve Amasya maskesiz çıkarı çıkmak yasaklandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı