Gündem

Virüslü Damlacıklar 10 Dakikadan Fazla Havada Kalıyor

ABDli bilim adamları virüsün havada canlı bir şekilde ne kadar uzun bir süre asılı kalacağı konusunda önemli bilgiler verdi.

ABD Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü çalışanları bu konuyla ilgili çalışmalarına devam ederken en çok da kapalı alanlarda bulunma zorunluluğu olan insanları ilgilendiren bir sonuçla karşılaştı. Virüslü mikro damlacıklar yüksek sesle konuşan birinin ağzından çıktıktan sonra 10 dakikadan fazla havada asılı bir şekilde yaşayabiliyor. Bu da kapalı alanlarda bulunan, çalışan insanların virüse yakalanma olasılıklarını bir hayli arttıyor.

Dünya genelinde doğrulanmış vaka sayısı 4 milyon 350 bini aştı. Hızla yayılan Coronavirüs, kapalı alanlarda mikro damlacıklar sayesinde 12 dakikaya kadar canlı bir şekilde havada asılı kalabiliyor. Bu da kapalı alanlarda çalışan insanların arasında bulaşma riskini arttırıyor.

Araştırmayı yapan bilim adamları “Kapalı alanlardaki normal sesle olan bir konuşmanın bile havadan mikro damlacıklar nedeniyle virüs bulaşmasına yol açtığına yönelik sağlam bir olasılık var. Doğrudan görselleştirmeler ile yaptığımız çalışmalar, normal konuşmada üretilen damlacıkların 10 dakika ya da daha fazla havada canlı olarak asılı kalabileceğini ve kapalı alanlarda bulunan insanlara bu hastalığı bulaştırmayı fazlasıyla gerçekleştirebileceğini gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Daha Sessiz Konuşma Bulaşma Riskini Azaltabilir

Nisan ayında aynı araştırmayı yapan bir ekip, New England Tıp Dergisi’nde araştırmalarını yayımladı. Yayımlanan bu araştırmada alçak bir ses tonuyla konuşmanın bulaşma riskini azaltacağını ve mikro damlacıklar yoluyla virüsün bulaşma ihtimalinin düşeceği belirtildi.

Bu araştırmaların doğruluğu kanıtlanırsa ve Coronavirüs, konuştuktan sonra damlacık yoluyla da bulaşabiliyorsa kapalı alandaki insanların çok daha fazla önlem almaları ve maske takma zorunluluğunun olmaları gerektiğini vurguladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı