Gündem

Virüsü Yok Eden Kumaş Geliştirildi!

Sabah gazetesi yazarları arasında bulunan Dilek Güngör, Türkiye’nin yeni tip corona virüsünü yok eden bir kumaş geliştirildiğini açıkladı.
Dünyada bir ilki gerçekleştirildiğinden bahseden Dilek Güngör koronasavar olarak adlandırdıkları kumaşın testi geçtiğini belirtti.
Yazmış olduğu bugünkü yazısında TMSF yönetiminde bulunan Boyteks’in özel bir polimer teknolojisi sayesinde “Kovid-19 öldüren” kumaş ürettiğini yazdı.
Dilek Güngör yazısında şu bilgilere yer verdi:
Boyteks bu kumaşı, Alman çözüm ortağında bulunan özel bir polimer teknolojisi ile üretimini gerçekleştirdi.Liflerin içine yüksek aktiviteli olan antiviral partikülerden koyuldu.Bu sayede, virüs kumaşa temas ettiği anda metal oksitler devreye girmekte.
Virüsün dışında bulunan protein ve yağ katmanını yok ediyor, aynı, sabun, kolonya ve dezenfektan etkisi yaratıyor.
Boyteks, üretilmiş olan kumaşın numunelerini Almanya’da bulunan, dünyaca kabul gören Hohenstein Enstitü laboratuvarında test aşamasından geçirdi.
Yapılmış olan testlerde 5 yıkamaya kadar kumaşın antiviral özelliğinin gitmediği tescillendi.Boyteks, Erciyes Üniversitesi tarafından da bilimsel değerlendirme raporu aldı.
Antiviral kumaşın yurtdışında gerçekleştirilen test verileri ve tekrarlı yıkama sonuçları testleri değerlendirildi.


Kumaş En Güçlü Virüse Karşı Bile Etkisini Göstermekte


Kumaşın test aşaması geçtikten sonra, üretimin başladığını söyleyen Erciyes Anadolu Holding CEO’su olan Alpaslan Baki Ertekin, “Yurtdışından çok talep oluştu.Müşterilerimiz hemen sipariş etmeye başladı, Brezilya ve Makedonya ülkelerinden sipariş geldi.
Yıllık 60 milyon metre kapasitemiz bulunmakta ve talep eden herkese kumaş ulaştırabilecek durumdayız” açıklamalarını yaptı.
Baki Ertekin, geçtiğimiz yıllarda da Güney Amerika’da ortaya çıkan Zika virüsü için antibakteriyal kumaş üreten ve ihracını gerçekleştiren Boyteks’in, Çin’in Wuhan eyaletinde vakaların ortaya çıktığı günden bu zamana kadar covid-19’u yok edebilecek bir kumaş üzerine çalışmalar yaptığını söyledi.Baki Ertekin, virüslerin çeşitleri olduğunu ve üretmiş oldukları kumaşın en güçlü virüse karşı bile etkisini gösterdiğini söyledi ve bu kumaş için patent başvurusu yapıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı