Gündem

Virüsün Vücutta Kalma Süresi 27 Günü Bulabilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüsün vücutta kalma süresine ilişkin vatandaşları uyardı. Çalışmalarında vücudunda 14 günden fazla virüsü taşıyan hastaların da olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhami Çelik, 27 güne kadar dikkatli ve temkinli yaklaşmakta yarar olduğunu açıkladı.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olan Profesör Doktor Çelik, yaptığı en son açıklamada vatandaşların evde kalmaya devam etmelerinin önemli olduğunu söyledi. Herkesin aklına takılan sorulara cevap veren İlhami Çelik, tedavi gören bireylerin bağışıklık sisteminin zayıflamayacağını ve herhangi bir sıkıntı çıkmayacağını söyledi. Virüsün genellikle 14 gün yaşadığını ama iyileşme süresinin üç haftadan altı haftaya kadar uzadığını belirtti. Ayrıca virüsün 14 günden fazla vücudunda barındıran hastaların olduğunu da söyleyerek vatandaşların 27 güne kadar dikkatli olmasında fayda olduğunu belirten cümleler kurdu.

Hastalananların Tekrar Hastalanması Zor Görünüyor

Hastalanan bireylerin bağışıklık kazanıp kazanamayacağına dair açıklama getirmek için çalışmalarına devam eden İlhami Çelik şu cümleleri kurdu: “Koronavirüsü atlatan insanların tekrardan bu virüse yakalanması zor bir ihtimal görünüyor ancak elimizde antikor oluşumunu ölçmek için teknik imkanlar bulunmamakta. Herkeste oluşuyor mu bilmiyoruz.

CUKUROVA UNIVERSITESI’NDE GOREVLI PROF.DR.OSMAN GULNAZ, GELISTIRDIKLERI ETKEN MADDENIN VIRUSUN HUCRE ICINDEKI GELISIMINI DURDURDUGUNU BELIRTTI FOTO: CAN CELIK/ADANA, (DHA)

İmmün plazma veren ve tedaviye yardımcı olan hastalarımız var ama net sonuçlar bulunmuyor. Bizim de hastanede yaptığımız çalışmalar devam ediyor. Hastalarımızdan birinin iyileşme sürecini görüyoruz. Ama net bilgi için zaman gerekiyor, bunları konuşmamız için henüz çok erken.”

Havaların Isınması ile Virüs Azalabilir

Prof. Dr. İlhami Çelik, havaların ısınmasının virüsü azaltacağına dair açıklamalarda bulundu. “Havaların ısınması ile virüsün azalabileceği yönünde bir kanaatim var. Afrika’da dışarıdan gelen vakalar mevcut. Orada bu dönemde salgınlar oluşabilir ama sıcak havada bu bulaşmanın mümkün olmayacağı kanaatindeyim.” dedi.

Tedbirli ve Sakin Kalmak Önemli

Maskelerin hava almayacak şekilde takılmasının önemini anlatan Prof. Dr. İlhami Çelik, maskenin hiçbir yerden hava almamasını, özellikle burundan girecek havanın önlenmesini belirtti. “

Bu salgın bittikten sonra maruz kalacağımız diğer hastalık da takıntı hastalığıdır. Ondan korunmak istiyorsak şimdi tedbiri ve sakinliği elden bırakmamamız gerekiyor. dedi.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı