Gündem

WhatsApp Grupları Yasaklanıyor Mu?

Son günlerde en çok konuşulan konulardan biri de WhatsApp gruplarının yasaklanıp yasaklanmayacağı konusu. Tehlikeli bir boyuta geldiği için whatsApp gruplarının yasa ile kapatılabileceği konusu gündemde. TBMM’ye sunulan yasa ile WhatsApp guruplarının kapanması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Sosyal medyada dolaşan bu haberin yalan olduğu, ancak Meclis’ten bu konuyla ilgili sürpriz kararlar çıkabileceği belirtildi.

Avukat Gökhan Ahi konu ile ilgili, ‘WhatsApp’ta sahte pek çok haber dolaşıyor. Özellikle son dönemde sahte haber içeren pek çok haberin ses kaydı dolaştığını söyledi. En az 3-4 farklı kaynaktan haberi teyit etmedikçe inanmamamız gerekiyor. WhatsApp bütün mesajları yüksek derecede şifreliyor. Dolayısı ile güvenlik açısından büyük sıkıntılar yok. İki kullanıcı arasında geçen konuşmayı veya grup konuşmaları şifrelese de eğer telefonunuz başkasının eline geçerse bu mesajların açık bir şekilde okunması mümkün hale geliyor.’ dedi.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında önlemler ve kararlar alınmaya devam ediyor. Konuyla ilgili ekonomik önlemlerin yer aldığı yasa taslağı iş dünyası ile STK’ların görüşüne sunulduğu açıklandı.  Yasa taslağında WhatsApp, Twitter gibi yurt dışı kaynaklı yayıncılarla ilgili maddelerin de yer aldığı belirtildi.

Twitter, Facebook gibi platformların Türkiye’ye mutlaka resmi temsilci ataması ve temsilciler atanmazda bu uygulamaların hızının yüzde 50 azaltılacağı, temsilci atanması reddedilirse ise yüzde 95’e kadar uygulamaların hızı yavaşlayabilecek. Bir diğer bilgiye göre ise Twitter ve Facebook gibi platformlar Türk kullanıcıların kişisel bilgilerini ülke için tutmak zorunda olacaklar.

Teklifte yer alan madde ise şöyle; ‘(2) Birinci fıkrada düzenlenen temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, kurum tarafından bildirimde bulunulur. Bildirimden itibaren otuz gün içerisinde temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde elli oranında daraltılması için kurum tarafından sulh ceza hâkimliğine başvurulabilir. bu kararın uygulanmasından itibaren otuz gün içerisinde söz konusu temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde doksan beş oranında daraltılması için kurum tarafından sulh ceza hâkimliğine başvurulabilir. hâkim tarafından verilen kararlar erişim sağlayıcılara bildirilmek üzere kuruma gönderilir. Kararların gereği, bildirimden itibaren derhâl ve en geç dört saat içinde erişim sağlayıcıları tarafından yerine getirilir. temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmesi halinde karar kendiliğinden hükümsüz kalır.’

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı