Gündem

Wuhan’da Karantina Sona Erdi, Şehri Terk Etmek İsteyenler Sıraya Girdi!

Koronavirüsün ilk görüldüğü Çin’in Wuhan kentinde karantina sona erdi. 76 gün süren karantinanın ardından insanlar şehri terk etmek için harekete geçti. 1 milyon 432 bin 409 vaka sayısına ve 82 bin 114 kişinin hayatının kaybetmesine neden olan koroanavirüs 12 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştı.

Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu tarafından, 31 Aralık’ta şehirde bulunan Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile temasta olan 27 kişide ‘gizemli bir hastalığın’ tespit edildiği duyurulmuştu. 1 Ocak’ta bahsedilen gizemli vaka nedeniyle pazar yeri kapatılmıştı. Wuhan Belediyesi tarafından, 5 Ocak’ta hastalığın SARS ya da MERS virüsünden kaynaklı olmadığı açıklanmıştı. Bunun üzerine Hubey eyaleti, 23 Ocak 2020’de karantina altına alınmıştı.

Şehri Terk Etmek İçin Uzun Kuyruklar Oluştu

76 gün boyunca sıkı bir karantina uygulamasının gerçekleştirildiği Wuhan’da koronavirüs salgınının sona ermesiyle karantina da kaldırıldı. Yetkililerin Wuhan’dan izin almadan çıkış yapılabileceğini duyurması üzerine havalimanı, tren istasyonu ve otobüs terminalinde yoğunluk oluştu. Binlerce insan Wuhan’dan ayrılabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Seyahat sınırı kaldırıldıktan sonra ilk seferlerini yapan uçaklar, trenler ve otobüslerde sosyal mesafe kuralına dikkat edildi.Yetkililer kısıtlamaların tamamen kaldırılmadığını açıklarken, henüz okulların açılmayacağını, bu konuyla alakalı kararın daha sonra verileceğini de ifade etti.

Çin’de Son 24 Saatte Ölüm Yaşanmadı

Çin’in Wuhan kentinden kısa sürede tüm dünyaya yayılan ve can kayıplarına sebep olan Koronavirüs etkisini göstermeye devam ediyor. Çin’den yayılmaya başlayan virüs pek çok ülkede yoğun tedbirler alınmasına sebep olurken Çin’de son 24 saatte Koronavirüs nedeniyle hiç ölüm yaşanmadığı açıklandı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun açıklamasına göre son 24 saatte ülkede 32 yeni koronavirüs vakasına rastlandı ve koronavirüs sebebiyle son 24 saatte ölüm sayısı sıfır olarak kayda geçti. Ocak Ayı’ndan beri ilk kez 24 saat içinde bir ölümün yaşanmadığı belirtildi.

Dünya çapında 1.3 milyonu geçen vaka sayısı ve 74 bini geçen ölüm sayısı ile koronavirüs tüm dünyaya zor zamanlar yaşatıyor. Öte yandan koronavirüsün il kez görüldüğü ve tüm dünyaya yayıldığı Çin’de ise vaka sayılarının azalması ve son 24 saatte koronavirüs kaynaklı hiç ölüm yaşanmaması umut verici bir gelişme olarak kaydedildi.

Fransız haber ajansı AFP , Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından her gün açıklanan “son 24 saatin bilançosu”nda umut verici bir gelişme olduğunu belirtti. Toplam 81.740 vakanın olduğu ve 3.300’den fazla insanın hayatını kaybettiğii korronavirüs sebebiyle ülkede son 24 saatte kimsenin hayatını kaybetmediği ortaya çıktı.Çin’de 32 yeni vaka olduğunu doğrulanırken, vakaların hepsinin yurt dışı kaynaklı olduğu açıklandı.AFP, Çin yönetiminin Ocak ayından bu yana  açıkladığı verilere göre ilk kez 24 saatte sıfır ölümün olduğunu hatırlattı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı