Gündem

Yandex, İstanbul Trafiğini Test Etti

Yandex Navigasyon uygulaması, sokağa çıkma yasağının olmadığı günlerde İstanbul trafiğini numaralandırma tekniği ile analiz etti.

En güncel trafik bilgisine sahip olan, kullanıcıların verilerine dayanan, trafikte veya trafiğe çıkmadan yoğunluğun öğrenilebileceği bir uygulama olan Yandex Navi, sokağa çıkma yasağının olmadığı günlerde İstanbul trafiğinin yoğunluğunu test etti. Coronavirüsü nedeniyle sokağa çıkma yasaklarının olmadığı günlerde bile virüsün yayılmasını engellemek için dışarı çıkmanın minimum seviyeye indirilmesi söylense de bazı günler bu trafik yoğunluğu önemli seviyede artmaya devam etti.

İncelemelerinde 1-11 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma yasağının olmadığı günleri göz önünde bulundurdu. Bu günlerdeki akşam trafik yoğunluğunu derecelendirme sistemi ile kullanıcılarına sundu. En çok nerelerde yoğunluk olduğunu bildirip buna göre kişilere en uygun rotayı oluşturan bu uygulama, yasak olmayan günlerde İstanbul trafiğinin yoğunluk derecesini numaralandırma tekniği ile belirtti.

En çok yoğunluk sokağa çıkma yasağının hemen ardındaki günlerde yani 4 Mayıs ve 11 Mayıs günlerinde yaşandı. Akşam saatlerindeki bu yoğunluk bazı günler 10 üzerinden 6 dereceyi buldu. Saat 15.00-22.00 arasında yoğunluğun 6 dereceyi bulduğu ve bu trafik yoğunluğunun virüsün yayılmasında da tehlikeli olabileceği belirtildi.

Nisan Ayından Bu Yana Artış Var

Yandex Navi uygulamasının yapmış olduğu analizlere göre Nisan ayından bu yana trafikte bir artış söz konusu. Nisan ayında akşam saatlerinde trafik yoğunluğu maksimum 5 dereceye çıkmışken Mayıs ayında bu derece 4 ve 11 Mayıs tarihlerinde 6 dereceye çıktı. Her iki ayda da en çok yoğunluk pazartesi ve Cuma günleri yaşandı. Bu da sokağa çıkma yasaklarının başlama tarihinden bir gün önce ve bitiş tarihinden bir gün sonraya denk geldiği söylendi. Nisan ayında ortalama derece 10 üzerinde 2.8 iken Mayıs ayının ortasında bu yoğunluk derecesi 10 üzerinden 4.7 seviyesine ulaştı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı