Gündem

Yasak Süresince Fırınlar Açık Mı, Bakkallar ve Marketler Kapalı Mı?

Bilindiği üzere İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Koronavirüs ile mücadelede serbest dolaşımın kısıtlanmasının ardından Sokağa Çıkma Yasağı ilan edildi. 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu gece itibariyle 24.00’ten itibaren 2 gün sokağa çıkmak yasaklandı.

Koronavirüs’ün yayılmasını engellemek için alınan tedbirlere bir yenisi daha eklendi. Kişilerin birbiriyle olan temasının virüs açısından taşıdığı riskin artması üzerine sıkı tedbirler uygulanmaya başladı. Koronavirüs’ü kontrol altına alabilmek için son olarak Sokağa Çıkma Yasağı ilan edildi. Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van ile Zonguldak’ta bu gece itibariyle iki gün sokağa çıkmak yasaklandı.

Sokağa Çıkma Yasağı Sırasında Açık Olacak İşletmeler

Fırınlar, kamu ve özel sağlık kuruluşları, eczaneler, huzuervi, acil çağrı merkezleri,valilikler tarafından belirlenen akaryakıt ve veteriner klinikleri, tüpraş ,ptt ve kargolar, hayvan barınak ve çiftlikleri açık olacak.

Açık olacak kurumlarda çalışanlar TBMM çalışanları, acil çağrı merkezleri çalışanları, birinci derece akrabası vefat edenler, elektrik, su ,doğalgaz, telekominikasyon çalışanları, gazeteciler ve basın mensupları, su dağıtıcılar, ekmek dağıtan personeller de yasaktan muaf olacak.

Fakat herhangi bir kimse fırından ekmek almak için sokağa çıkamayacak fırın sahipleri sokak sokak gezip fırın aracı ile taze ekmek dağıtacak. Bu süreçte toplu taşıma araçları ve marketler de kapalı olacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da dünkü basın toplantısında konuyla ilgili şöyle açıklama yapmıştı;

Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yapan Fahrettin Koca, sokağa çıkma yasağı sorularını da yanıtladı. Önümüzdeki iki haftanın çok önemli olduğunu söyleyen Bakan Koca,

  • ’20 yaş altı ve 65 yaş üstüne maske dağıtımı yapılmaması dışarı çıkamıyor oluşlarıdır.
  • Özellikle bütün vatandaşlarımızın önümüzdeki iki haftanın önemli olduğunu bilmesini, evden çıkmamalarını rica ediyorum.
  • Bu dönemde ne kadar hareketli ortama çıkılmaz ise başarı oranımız o derece artmış olur.
  • Önümüzdeki hafta tablonun seyrine göre sokağa çıkma yasağı ile ilgili net bir bilgi olabilir.
  • Önemli olan hastaneye yatış ve entübe olan hasta sayımızdaki değişimdir.
  • Pandemi izolasyon projesi son derece önemli. Özellikle pozitif ve şüpheli kişiler telefonunu yanında bulundurmazsa sistem devreye girmemiş olur. Önümüzdeki günler veya haftalar içinde evde kalmasını istediğimiz kişiler ilgili durumu daha da genişleteceğiz.
  • Özellikle çocukluk aşılarının çok önemli olduğunu, zorunlu çocukluk aşı takvimi asla ihmal edilmemeli.
  • Dışarıya çıkma da aşı ile ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır.’şeklinde açıklama yaptı.
Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı