Gündem

Yasak Süresince ‘Getir’ Çalışacak Mı? Uygulamadan Nasıl Sipariş Verilir?

İçişleri Bakanlığı’ndan yayımlanan genelgeye göre dün gece 24.00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından pek çok insan market ve fırınlara akın etti. Bununla birlikte ‘Getir’ adlı uygulamanın çalışıp çalışmayacağı ise merak konusu oldu.

Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle birlikte  bir saat gibi bir süre içerisinde yoğunluk nedeniyle çöken Getir uygulaması sokağa çıkma yasağının ilan edildiği 31 ilde hafta sonunda hizmet veremeyecek. Diğer bölgelerde ise Getir uygulamasının hizmetlerine devam edeceği düşünülüyor.

Getir Uygulamasından Sipariş Nasıl Verilir?

Android ve iOS platformlarında çalışan uygulama mail adresi ile ücretsiz kayıt olunabiliyor. Google Play ve App Store’dan ücretsiz indirilen uygulamaya kayıt olunduktan sonra konum adresi ve kredi kartı bilgileri girilmesinin ardından siparişler adrese istenebiliyor.

Sokağa Çıkma Yasağı Süresince Açık Olacak İşletmeler Hangileri?

Fırınlar, kamu ve özel sağlık kuruluşları, eczaneler, huzuervi, acil çağrı merkezleri,valilikler tarafından belirlenen akaryakıt ve veteriner klinikleri, tüpraş ,ptt ve kargolar, hayvan barınak ve çiftlikleri açık olacak.

Açık olacak kurumlarda çalışanlar TBMM çalışanları, acil çağrı merkezleri çalışanları, birinci derece akrabası vefat edenler, elektrik, su ,doğalgaz, telekominikasyon çalışanları, gazeteciler ve basın mensupları, su dağıtıcılar, ekmek dağıtan personeller de yasaktan muaf olacak.

Fakat herhangi bir kimse fırından ekmek almak için sokağa çıkamayacak fırın sahipleri sokak sokak gezip fırın aracı ile taze ekmek dağıtacak. Bu süreçte toplu taşıma araçları ve marketler de kapalı olacak.

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı şehirler ise şöyle; Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van ile Zonguldak.

Sokağa çıkma yasağının Pazar gecesi 24.00 itibariyle sona ereceği belirtildi. Pazartesi gününden itibaren ise yeni tedbirler ve kararlar alınıp alınmayacağı merakla bekleniyor. Dün ilan edilen sokağa çıkma yasağından önce olduğu gibi Pazartesi gününden itibaren 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstünün sokağa çıkmasındaki kısıtlamasının devam etmesi bekleniyor. Öte yandan 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstüne de maske satışı yapılmayacağı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün yapılan basın toplantısında belirtilmişti.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı