Gündem

Yeni 10 TL’lik Banknotlar Geliyor! Yeni 10 TL Nasıl Olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni 10 TL’lik banknotlar için duyuru yaptı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 lira banknotların tedavüle verileceği açıkladı. Banknotlar 4 Mayıs itibariyle tedavülde olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada;

‘1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 TL banknotlar 04 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir.

Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II. ve III. tertip  10 TL banknotlara kıyasla, IV. tertip 10 TL banknotlardaki imzalar Başkan Murat Uysal ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener’e ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II. ve III. tertipleriyle tamamen aynıdır. 

I., II., III. ve IV. tertip banknotlar birlikte tedavül edecek olup; IV. tertip 100 TL banknotlara ilişkin duyuru daha sonra yapılacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.’şeklinde belirtildi.

Son olarak geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın merakla beklenen faiz kararı açıklandı.Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9,75’ten yüzde 8,75’e düşürdü. TCMB, faiz oranını 100 baz puan indirdi. Bilindiği üzere 17 Mart’taki PPK toplantısında ise politika faizi 100 baz puan indirilerek yüzde 9,75 düzeyine çekilmişti.

Bütün sektörler ve firmalar vatandaşlara ciddi anlamda fırsat sunarken özel bankaların tutumu ise oldukça eleştiriliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan sonra bankalar ile bir açıklama da BDK’dan geldi. BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben bu süreçte bankaları yakından izlediğini belirterek şu açıklamayı yaptı;

  • ‘Bankalara iletmiş olduğumuz talimatların uygulamasını yakından izliyoruz.
  • Bankacılık sektörümüz salgın sürecine gerek sermaye yapısı gerekse kaynak ve varlık kalitesi açısından güçlü bir şekilde girdi.
  • Aynı dönemde özel bankalarımızın toplam kredi hacminin yaklaşık 5 milyar TL daraldığına şahit olduk.
  • Bankalarımızın yurt dışı yerleşiklerle yapacakları hiçbir işlem türüne ilişkin yasaklayıcı bir tavır almadık.
  • Yurt içinde yapılacak swaplara yönelik herhangi bir kısıtlamamız söz konusu değildir.
  • Tüm bankalarımızı müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya, kurumumuz ve sektör birlikleri tarafından alınan kararlara uymaya davet ediyorum.
  • Kamu bankalarımızın kredi destek programlarını başarıyla yürüttüklerini, son 10 günde 27,5 milyar TL ilave kredi hacmi oluşturduklarını görüyoruz.
  • Sermaye yeterlilik oranımız yüzde 17,7 ile uluslararası standart olan yüzde 8’in, ihtiyatlı olarak yüksek belirlediğimiz hedef oranımız olan yüzde 12’nin ve de diğer birçok benzer ülke oranlarının üzerinde bir seviyeye sahiptir.
  • Yurt dışı yerleşik bankalarla yapılan yüzlerce tür işlem yine yürütülmeye devam edilecektir. Öte yandan bu uygulama ile finansal kuruluşlarımızın kaynaklarını ihtiyaç duyan kesimlere yönlendirmelerini hedefliyoruz. Finansal kuruluşların aracılık fonksiyonunu yerine getirmelerinde düzenleyici ve denetleyici otorite olarak görevimizi titizlikle yürüteceğiz.’
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı