Gündem

Yeni 100 Liralar Tedavüle Çıkıyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, 1211 sayılı kanunun bankaya verdiği yetkiye dayanarak E9 Emisyon Grubu IV. tertip 100 lira banknotların 20 Mayıs’tan itibaren tedavüle verileceği duyuruldu.

‘Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada;

1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu IV. tertip 100 TL banknotlar 20 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir.

Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II. ve III. tertip 100 TL banknotlara kıyasla, IV. tertip 100 TL banknotlardaki imzalar Başkan Murat Uysal ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük’e ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II. ve III. tertipleriyle tamamen aynıdır.

I., II., III. ve IV. tertip banknotlar birlikte tedavül edecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.’ denildi.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni 10 TL’lik banknotlar için duyuru yapmıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 lira banknotların tedavüle verileceği açıkladı. Banknotlar 4 Mayıs itibariyle tedavüle verildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada;

‘1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 TL banknotlar 04 Mayıs 2020 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir.

Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II. ve III. tertip  10 TL banknotlara kıyasla, IV. tertip 10 TL banknotlardaki imzalar Başkan Murat Uysal ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Emrah Şener’e ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Söz konusu banknotlar, üzerindeki imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II. ve III. tertipleriyle tamamen aynıdır. 

I., II., III. ve IV. tertip banknotlar birlikte tedavül edecek olup; IV. tertip 100 TL banknotlara ilişkin duyuru daha sonra yapılacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.’şeklinde belirtildi.

Son olarak geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın merakla beklenen faiz kararı açıklandı.Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9,75’ten yüzde 8,75’e düşürdü. TCMB, faiz oranını 100 baz puan indirdi. Bilindiği üzere 17 Mart’taki PPK toplantısında ise politika faizi 100 baz puan indirilerek yüzde 9,75 düzeyine çekilmişti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı