Gündem

Yeni Galata Köprüsü Unkapanı ve Atatürk Köprüsü Trafiğe Kapatıldı!

Bakım onarım çalışmaları kapsamında, Haliç Tersanesi’ne Şehir Hatları vapur geçişini sağlamak amacıyla Yeni Galata Köprüsü ve Unkapanı Atatürk Köprüsü’nün yaya ve araç trafiğine kapatıldığı bildirildi.

Trafiğe kapama işlemi sonrasında Galata Köprüsü’nün baskül ayakları açıldı. Unkapanı Köprüsü dubaları deniz geçişi için çekildi, Taksim-Yenikapı Metrosu Haliç Geçiş Köprüsü de deniz trafiği için tekrar açıldı. Köprülerin açılmasıyla birlikte Şehir Hatları vapurlarının Haliç Tersane geçişleri tamamlanmış oldu. Köprülerin bakım ve onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından 3 köprü de kapatıldı.Yapılan çalışmaların sonrasında Yeni Galata Köprüsü ve Unkapanı Atatürk Köprüsü’nün tekrar yaya ve araç trafiğine açıldığı bildirildi.

Öte yandan dün de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca çevre kirliliği oluşturan eldiven ve maske atıkları ile ilgili bir genelge yayımlanmıştı.Koronavirüs konusunda en önemli hususlardan biri de tek kullanımlık eldiven ve maske atıklarının yol açtığı çevre kirliliği ve eldiven, maske gibi hijyenik malzemelerin kullanılıp atıldıktan sonra çevreye virüs yayma tehlikesi taşıyıp taşımadığı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, tek kullanımlık maske, eldiven gibi hijyen malzeme atıklarının yönetimine ilişkin genelge yayımlandı.

Bakan Kurum şu şekilde açıklama yaptı;

  • ‘Maske ve eldiven atıkları, kurum ve işletmelerin giriş çıkışları ile ortak kullanım alanlarında biriktirilecek.
  • Sağlık kuruluşlarının karantina bölümlerindeki atıklar ‘tıbbi atık’ olarak yönetilecek ve diğer atıklar ile karıştırılmaması sağlanacak.
  • Ev ve iş yerlerindeki maske ve eldiven atıkları en az 72 saat bekletildikten sonra evsel atık olarak belediyeye teslim edilecek.’

Sokaklarda yaşayan evsizler için de konutlara yerleştirme projesi başlatıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Koronavirüs ile mücadele tedbirlerine bir yenisi daha eklendi. Her geçen gün koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere bir yenisi eklenmeye devam ediyor. Son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca ‘Evsizlere Konaklama Projesi’ başlatıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı İl Müdürlüklerince “Evsizlere Konaklama Projesi”ne başlatıldığını açıklayan Bakan Selçuk, 81 İl Müdürlüğü’nün alacağı tedbirleri şu şekilde belirtti;

  • İllerde evsiz, mekânsız ve kimsesiz kişiler tespit edilerek öncelikli olarak il sınırları içerisinde bulunan kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilecek. İlgili kişilerin, kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilememeleri halinde pansiyon, otel vb. yerlerde konaklamaları veya bir mekânın bu kişilere salgın tehdidi ortadan kalkıncaya kadar tahsis edilmesi sağlanacak.
  • Konaklatılma öncesi ve konaklama sırasında periyodik aralıklarla sağlık kuruluşlarından destek alınarak bu kişilerin kontrollerin yapılması, hastalık, bulaşma yolları ve alınabilecek kişisel tedbirler konusunda bilgilendirmenin yapılması sağlanacak.
  • Konaklatılan kişilerin temizlik, sağlık, temel gıda, giyim ve diğer ihtiyaçları giderilecek. Bu kapsamda oluşan giderler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı imkânları çerçevesinde karşılanacak.
  • Kaynak tahsisi yapılan ya da Vakıf kaynağı ile uygulanan projelerde, “Evsizlere Konaklama Projesi” kapsamında hizmet sunulan kişi ve konaklama bilgileri Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi veri tabanına işlenecek.
  • Sağlık Bakanlığı’nın salgın ile ilgili duyuruları takip edilerek, uygulamaya ilişkin talimatlara riayet edilecek. Şüpheli durumlar olması halinde ivedilikle sağlık hizmet birimlerine bildirilecek.

81 İl Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gönderilen tedbirlerin hemen uygulamaya başlanacağı da vurgulandı.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı