Gündem

Yeni Ölümcül Hanta Virüs İnsandan İnsana Bulaşabiliyor!

Dünya koronavirüsün etkileriyle sürekli değişirken ve zor günler yaşanırken geçtiğimiz günlerde Çin’de bir adamın ‘Hanta Virüs’ isminde bir virüs sebebiyle öldüğü açıklanmıştı.Önce virüsün sadece kemirgen hayvanlardan insana bulaştığı açıklanmıştı. Ancak sonrasında maalesef Hanta virüsü türü olan Andes virüsünün insandan insana da bulaşabildiği  ortaya çıktı.

Koronavirüs ile ilgili mücadele son hızla devam ederken, virüsün henüz aşısı veya tedavisi bulunmamışken ‘Hanta Virüs’ün de dünya yayılıp yayılmayacağı düşüncesi dahi endişe yarattı.

Yeni Ölümcül Hanta Virüs İnsandan İnsana Bulaşabiliyor!

Türk Profesör Hanta Virüs Gerçeğini Anlattı

Prof. Dr. Reşit Mıstık,”Hantavirüs enfeksiyonları insanda, renal sendromla seyreden kanamalı ateş (böbrek bulguları ile seyreden kanamalı ateş –RSKA-) ve hantavirüs kardiyopulmoner sendrom (kalp-akciğer bulguları ile seyreden sendrom –HKPS-) adıyla bilinen iki farklı klinik tabloya neden olmaktadır.İlki (RSKA) eski dünya (Avrupa, Asya) ikincisi (HKPS) ise yeni dünyanın (Amerika) hastalığıdır. Her iki klinik sendroma neden olan virüs kemiricilerde yani fare ve sıçanlarda bulunur. RSKA ve HKPS bu kemiricilerin dışkı, idrar ve diğer çıkartıları ile kirlenen su ve gıdalara temas veya ağız ve mukozalardan bulaş olur. HKPS ise ayrıca havaya saçılan zerreciklerin solunması ile bulaşır. Ateş, trombositopeni, böbrek yetmezliği ile seyreden RSKA da ölüm oranı az olmasına karşın solunum sistemine ait semptomlarla seyreden HKPS’de ölüm oranı yüzde 50’yi bulmaktadır.”şeklinde durumu özetledi.

Yeni Ölümcül Hanta Virüs İnsandan İnsana Bulaşabiliyor!

Virüs Çok Yakın Temas İle Bulaşabiliyor

Prof.Dr.Reşit Mıstık kemirgenlerden bulaştığı iddia edilen virüsün Güney Amerika’da (Şiili ve Arjantin’de) Andes türü hantavirüs’ün çok yakın temasla insandan insana bulaştığının bildirildiğini açıkladı.

Yeni Ölümcül Hanta Virüs İnsandan İnsana Bulaşabiliyor!

Hanta Virüs Belirtileri Nelerdir?

Ateş,şiddetli baş ağrısı, gözlerde kanlanma ile başlayan ve sonrasında kanamalarla böbrek yetmezliğine kadar ilerleyen belirtiler ile seyreden bir hastalık olduğu açıklandı.

Prof.Dr.Reşit Mıstık  “Dünya genelinde yaygın değildir. Pandemi yapma riski yoktur. Kemiricilerin yaşadığı bölgelerle sınırlı salgın yapar. Şu anda mevcut koranavirüsün, hantavirüs’ten 15 bin defa daha fazla yayılım özelliği vardır. Korunmada ellerin yıkanması, eski depolara maske ile girilmesi, temiz gıda ve su tüketilmesi ve insanların kullandığı yerlerde kemiricilerle mücadele önerilmektedir.”diyerek hanta virüs’ün corona virüs gibi bir salgın haline gelmeyeceğini belirtti.

Hanta virüs’ün de koronavirüs gibi henüz tedavisi ve aşısı bulunmamaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı