Gündem

Yeni Yasa Teklifiyle WhatsApp, Devlet Denetimine mi Alınacak?

Koronavirüs ile mücadele kapsamında önlemler ve kararlar alınmaya devam ediyor. Konuyla ilgili ekonomik önlemlerin yer aldığı yasa taslağı iş dünyası ile STK’ların görüşüne sunulduğu açıklandı.  Yasa taslağında WhatsApp, Twitter gibi yurt dışı kaynaklı yayıncılarla ilgili maddelerin de yer aldığı belirtildi.

Twitter, Facebook gibi platformların Türkiye’ye mutlaka resmi temsilci ataması ve temsilciler atanmazda bu uygulamaların hızının yüzde 50 azaltılacağı, temsilci atanması reddedilirse ise yüzde 95’e kadar uygulamaların hızı yavaşlayabilecek. Bir diğer bilgiye göre ise Twitter ve Facebook gibi platformlar Türk kullanıcıların kişisel bilgilerini ülke için tutmak zorunda olacaklar.

Teklifte yer alan madde ise şöyle;

‘(2) Birinci fıkrada düzenlenen temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, kurum tarafından bildirimde bulunulur. bildirimden itibaren otuz gün içerisinde temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde, sosyal ağ sağlayıcının ınternet trafiği bant genişliğinin yüzde elli oranında daraltılması için kurum tarafından sulh ceza hâkimliğine başvurulabilir. bu kararın uygulanmasından itibaren otuz gün içerisinde söz konusu temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde, sosyal ağ sağlayıcının ınternet trafiği bant genişliğinin yüzde doksan beş oranında daraltılması için kurum tarafından sulh ceza hâkimliğine başvurulabilir. hâkim tarafından verilen kararlar erişim sağlayıcılara bildirilmek üzere kuruma gönderilir. kararların gereği, bildirimden itibaren derhâl ve en geç dört saat içinde erişim sağlayıcıları tarafından yerine getirilir. temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünün yerine getirilmesi halinde karar kendiliğinden hükümsüz kalır.’

Ayrıca bu süreçte sosyal medya üzerinden yapılan yanlış haber ve provakatif paylaşımlar yapanlar İçişleri Bakanlığı’nca takip ediliyor ve cezalar uygulanıyor. Son olarak 65 yaş ve üstü kişilerle dalga geçerek paylaşımlar kişiler hakkında işlem yapılmıştı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre provakatif paylaşımlara soruşturma açıldı. Son 21 günde3 bin 576 hesap incelendi 229 kişi yakalandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı çalışan bir İl Müdür Yardımcısı’nın sosyal medya üzerinden tepki çeken paylaşımı ile ilgili Bakanlıktan açıklama yapıldı. Şahsın olaydan alındığı ve hakkında soruşturma başlatıldığı açıklandı.

Bakanlıktan yapılan açıklama ise şöyle;

  • “Bakanlığımıza bağlı çalışan bir İl Müdür Yardımcısı’nın sosyal medyada gündeme gelen çirkin paylaşımı toplumumuzun tepkisini çekmiştir.
  • Birlik ve beraberlik ruhumuzu yaralayıcı bir dil ve üslup devletimizin hiçbir kademesinde asla kabul edilemez.
  • Anne ve yavrularımız ziyaret edilerek ihtiyaçları karşılanacak ve bakanlığımız hizmet modellerinden faydalandırılacaktır. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğu yerde kimse sahipsiz ve yalnız değildir.
  • Biz; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tüm vatandaşlarımızın huzur, barış ve refah içerisinde birlikte yaşaması için canla başla çalışmaya devam ederek bu tür davranışlara asla izin vermeyeceğiz.
  • Söz konusu şahıs olayın hemen akabinde görevden alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmıştır.
  • Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı