Gündem

Yerli Koronavirüs İlacı Hakkında DR.Koçak Açıklama Yaptı!

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı olan Fahrettin Altun’un şahsi sosyal medya hesabından açıklamış olduğu yerli corona virüs ilacının üretilmekte olduğu fabrika, ilk kez görüntülendi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Koçak, şirketin CEO’su olarak yapmış olduğu açıklamalarda, “İlk önceliğimiz ülkemizin ihtiyacını karşılamak.Sağlık Bakanlığı’na 300 bin doz ilacı bağışlıyoruz.İlerleyen zamanlarda Sağlık Bakanlığı da uygun görürse, talep gelen Avrupa ülkelerine de ihraç etmeye başlayabiliriz” ifadelerine yer verdi.

Yerli şirket tarafından üretilmekte olan corona virüs ilacının satılmasına izin verildiğini geçtiğimiz günlerde açıklayan Fahrettin Altun, bu gelişmeyi sosyal medya hesabından paylaşmıştı.Corona virüs tedavisinde kullanılmakta olan Sağlık Bakanlığı’nın tedavi listesinde yer alan ilaçlardan birisi olan ve sıtma ilacı olarak da bilinen ilaç hidroksiklorokin’dir.Sülfat etken maddeli ilacın ilk yerli üretimi, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde olan ve 140 bin metrekare alanda faaliyet gösteren Koçak Farma tesislerinde yapılmaktadır. 

Koçak Farma’nın Genel Müdürü ve aynı zamanda CEO’su olan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Koçak, bu ilacın artık SGK geri ödemesine de alındığını ifade ederek, “Bu ilacın asıl orijinal hali yabancı bir firmaya ait.Biz, romatizmal hastalıklarda kullanılmasından dolayı, jeneriğini üretmek için çalışmalarımızı tamamladık, eşdeğerlik testleri ve üretimi için Sağlık Bakanlığı’na ruhsat başvurusu yapmıştık.Corona virüs salgını başlayınca Sağlık Bakanlığı’mız bunu yüksek öncelikli olarak değerlendirerek ruhsatlandırılmasını yaptı.İlk hedefimiz ülkemizin ilaç ihtiyacını karşılamaktır.Sağlık Bakanlığı’na 300 bin doz ilaç bağışlıyoruz ‘’ ifadelerini kullandı.

“Sırada Yerli Aşı Çalışmaları VarAşı çalışmalarının yürütülebilmesi için gerekli olan ve Türkiye’de sadece 5-6 merkezde bulunan yüksek biyogüvenlikli BSL-3 laboratuvarının özel sektörde sadece kendilerinde bulunduğunun altını çizen Koçak, “Yerli kuduz ve verem aşısının çalışmalarının sonuna geldik ve pilot üretimine başladık.Bir sene içinde faz çalışmalarını tamamlayacağız ve Türkiye uzun zamandan sonra ilk kez yerli aşısının üretimine başlayacak.Bunun yanında bu hafta, Sağlık Bakanlığı Referans Laboratuvarı’nda izole edilmiş olan corona virüsü ile aşı çalışmalarına da başlayacağız’’ ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı