Gündem

Yerli Otomobil Hakkında Mustafa Varank Açıklama Yaptı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, yerli ve milli otomobille ilgili erteleme kararının söz konusu olmadığını, tedarikçilerle görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Yeni tip corona virüs salgını sebebi ile “Türkiye’nin Otomobili” hayalinde hiçbir ertelemenin olmadığını söyleyen Varant, “Gemlik’te kurulacak fabrikanın temel atma zamanında da büyük bir aksaklık olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) Yönetim Kurulu Toplantısına, video konferans ile katılan Mustafa Varank, yaptığı açıklamada, dünyada hiçbir bölgenin, corona virüs salgınına karşı bağışıklık kazanmadığını söyledi.

Corona virüs salgının insana olan doğrudan zararlarının yanında, ekonomik ve sosyal açıdan da zarar oluşturmaya başladığını söyleyen Mustafa Varank, uluslararası ticaretin, sermaye hareketlerini ve aynı zamanda turizmin çok ağır darbeler aldığını söyledi.

Varank, yapılan tahminler sonucu dünya ekonomisinde son 100 yılın en büyük daralmasının yaşanacağının tahmininde bulunularak, Türkiye’nin de bu süreçten fazlasıyla etkilendiğini söyledi.

Bu kadar ciddi bir küresel sorunda, ülke olarak büyük bir sınav verildiğini belirten Varank, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tüm bakanlıklarımız yekvücut olarak çabaladı.Emekçiler işini kaybetmesin diye, işverenler de çalışanlarını kaybetmesinler diye istihdam da benzersiz adımlar attık.” açıklamalarında bulundu.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi içinde, kısa çalışma ödeneği ve sosyal destek programlarından da bahseden Varank, “Corona virüs salgının başından bu zamana kadar, üreticinin ve emekçinin haklarını çok iyi bir şekilde korumak için uğraştık.KOSGEB, TÜBİTAK ve kalkınma ajansları sayesinde özel destek programları oluşturduk.Teknoparklar ve Ar-Ge de uzaktan çalışmayı hayata geçirdik.Corona virüs salgınının ülkemizdeki yeri ve sanayici çalışanlarının isteği doğrultusunda, fabrikaların temelli kapanması gibi bir surum söz konusu olmadı.” açıklamalarında bulundu.


Temel gıda ürünlerinden sağlık ekipmanlarına kadar Türkiye, hiçbir konuda sıkıntı çekmemiştir diyen Varank, Türkiye’nin birçok ülkeden pozitif yönde ayrıldığını ifade etti.


Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı