Gündem

Yerli Solunum Cihazı İçin Tarih Belli Oldu!

Ülkemizde koronavirüsle mücadelede her geçen gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Son olarak yerli solunum cihazının üretim tarihi belli oldu. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü Yasin Akdere, ‘Yerli solunum cihazı (Sahra) Mayıs ayı içinde seri üretime geçerek, haftada 500 adet üretilebilecek’ dedi.

Akdere, “MKEK olarak cerrahi maske bilinen bez maskeden, haftada 6.5 milyon üretiyoruz. Askeri dikimevlerimiz ile Milli Savunma Bakanlığımızın haftalık bez maske üretimi 10 milyona ulaştı. İhtiyaç halinde kapasiteyi daha da arttırabilecek imkana sahibiz” ifadelerinde bulundu. Akdere, “Sahra” adı verilen yerli mekanik solunum cihazının Mayıs ayı içinde seri üretimine geçilmesini hedeflediklerini anlattı.

Geçtiğimiz günlerde Baykar Genel Müdürü Selçuk Bayraktar; Başakşehir Şehir Hastanesi’nde üretimini yaptıkları yerli solunum cihazı hakkında açıklama yapmıştı. Bayraktar “Mayıs ayında 5 bin cihaz hazır olacak” şeklinde konuştu.

Ayrıca Bayraktar canlı yayında, “Öyle bir salgın sürecine girildi ki bütün dünya peşine düştü. Böyle bir dönemde sayın Cumhurbaşkanımız “Ben inanıyorum ki Türk mühendisleri bunu en iyisini en hızlı şekilde yapacaktır” diyerek bize güç verdi. Gece gündüz çalışılarak bu sonuç ortaya çıktı. Dünyada eşi benzeri görülmeyecek şekilde bu kadar cihazı üretip teslim ettik.Yüksek tempoda milli seferberlik ruhuyla yapıldı diyebiliriz. Bazı mühendis arkadaşlarımız bizi odaya kilitleyin. Bitirene kadar da çıkarmayın diyenler oldu. Bu solunum cihazı dendiğinde basit bir cihaz değil. Bilgisayar kontrollü cihaz ve binlerce satır yazılım var. Bütün bunlar en kritik bileşenlere kadar yerli olarak yapıldı. Çünkü dışarıdan temin edemiyorduk. İyi ki de edememişiz. Şuan hastalarımızda çalışıyor. 100 tane üretildi. Mayıs ayı ile bu sayıyı 5 bine çıkarmış olacağız. 5 bin adet üretmiş olacağız.’dedi.

Bayraktar açıklamalarına İHA ve SİHA’lardan sonra burada daha başka bir durum var. Bütün dünya bir hastalığın cenderesinde sıkışmışken ne yapabiliriz? İnsanlığa nasıl bir nefes olabiliriz? derken ortaya çıkan bir ürün. Bu tabi başka bir duygu.’şeklinde ifadelerde bulundu.

Bayraktar açıklamarına “Bu cihazın fikri sınai hakları Sağlık Bakanlığına ait. Biyosis girişim firması tarafından yıllarca geliştirildi. 12 adet üretilmiş ve denemeleri yapılmıştı. Yüksek adet üretilecekti ve bütün eksikliklerinin giderilmesi gerekiyordu. Bu yüzden Baykar, ASELSAN, Arçelik ve Biyosis bir araya geldik ve Cumhurbaşkanımızın da desteği ile bugün bu cihazlar üretilmeye başladı. Yoğun bir mühendislik süreci oldu. Buna rağmen bu cihazlar dünyadaki muadillerine göre hem çok gelişmiş hem de maliyet olarak çok daha ucuza mal oldu. Bu dönemde çok pahalı fiyatlara satılıyor. Normal dönemdeki fiyatlarının birkaç kat fiyatına sattıklarını duyduk. Düşünün hem yurtdışı fiyatının, hem de dönemsel fiyatının birkaç kat altında satılmış olacak” şeklinde devam etti.

Arçelik Proje Lideri Ramazan Işık ise konu hakkında, “25 Mart gecesi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile gece saat 03.30’da toplantı yaptık. O toplantıda 5 bin cihaz taleplerini ilettiler. 25 Mart’tan bugüne 3 buçuk haftada müthiş bir şekilde buraya geldik. Kimse inanamıyordu. Biz de inanamıyoruz ama bu da Türk mühendisinin gücü. Yeter ki inanın. Biz bunu Türk milleti için, annemiz, babamız, sevdiklerimiz için yapıyoruz. O da bize ayrı güç verdi. Şimdi Cumhurbaşkanımıza söz verdiğimiz 5 bin adeti yapmak için devam ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı