Gündem

Yerli Solunum Cihazı İhracatıyla Ciddi Bir Kazanç Elde Edildi

 Salgın döneminde yerli solunum cihazı üretimi en çok dikkat çeken çalışmalardan birisi olmuştu. 4 Türk şirketinin birleşmesinin ardından ülkenin yerli solunum cihazı sıkıntısı çözülmüş oldu. Sürecin seri üretime geçmesi ile birlikte ülkenin ihtiyacı karşılandığı gibi ihtiyaç olan ülkelere de destek verildiğinin altı çizildi.

Tüm üretim aşamaları ve test süreci Çerkezköy’de bulunan üretim tesislerinde gerçekleştirildi. Biyovent ismi verilen cihazın AB standartlarına uygun olarak üretildiği ifade edildi. Salgının büyük oranda arttığı ve insanları etkilediği ülkelerde daha büyük bir talebin olduğu ve genellikle dünyada pek çok ülkenin solunum cihazı eksikliği yaşadığı belirlendi.

Yerli Solunum Cihazı 17 Bin 500 Dolardan İhraç Ediliyor

Tüm parçalarının yerli hale getirildiği öğrenildi. Bu süreçte nefes alamayan hastaların solunum cihazı ile desteklenerek tedaviye yanıt vermeleri amaçlanıyor. Akıllı Solunum İzleme özelliği de bulunuyor. Solunum yollarının ve akciğerlerin dinamiğini gerçek zamanlı olarak gösteriyor.

Cihazın ihracatı da gerçekleştirilmeye başlandı. Bu süreçte 15 bin ile 20 bin dolar arasında bir fiyat belirlendiği açıklandı. Son olarak Litvanya 20 adet solunum cihazı satın aldı. Solunum cihazının tanesi ise 17 bin 500 dolardan satıldı. Solunum cihazlarının üretiminde şimdiye kadar 120 Türk mühendisin aktif olarak görev aldığı belirlendi. Üretimlerle birlikte sayı şimdilik 100 oldu ancak ay sonuna kadar 5 bin adet üretim yapılması bekleniyor. Şimdiye kadar ülkelere yapılan ihracatların ardından 2.5 milyon lira gelir elde edildiği açıklandı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı