Gündem

Yozgat’tan Mars’a Yolcuğun Adı: Elif Eda Güneş

Yozgat’tan Mars’ a olan yolculuğuyla son günlerde adından söz ettiren Elif Eda Güneş, Yozgat Çayıralan’ın bir köyünde dünyaya geldi. Katıldığı yarışma ile Ancha Space Uzay Teknolojileri ekibine katılmaya hak kazandı.

Projesi ile Mars’a gönderilen keşif aracını tasarlayan şirketin yarışmasında elde ettiği başarıyla adından söz ettiren Elif Eda Güneş, 15 yaşında kağıt ve kalemle kodlamayı öğrendi.

Elif Eda Güneş Kimdir ?

Henüz 15 yaşındayken kodlamaya ilgi duymaya başlayan Elif Eda Güneş, internet ve bilgisayar olmadan kendi çabalarıyla kağıt ve kalemle kodlamayı öğrendi. Lise öğrenimi için Kayseri’ye geldi. Lise öğrenimi sırasında ise kendini yazılım alanında geliştirdi. Sonrasında Kelebek Etkisi adıyla hazırladığı proje ile Ancha Space Uzay Teknolojileri ekibine katılmaya hak kazındı.

Yarışmayı Kazandıran Proje : Kelebek Etkisi

Yozgat’tan Mars’a Yolcuğun Adı: Elif Eda Güneş

Üniversite sınavına hazırlanırken bir yandan da Kelebek Etkisi Projesi’ni hazırlayan  Elif Eda Güneş, hemcinslerine rol model olmak gibi bir amacıyla geliştirdiği projesi ile yarışmaya katıldı. Elif Eda Güneş, Proje kapsamında Kayseri ve Yozgat’taki köyleri tek tek gezip kız çocuklarına bilim ve teknoloji alanında eğitimler veriyor.

Küçük yaşlardan bu yana hayaller kurduğunu ve hedefleri olduğunu belirten Elif Eda Güneş,

‘’Mücadele için biraz fedakarlık olması gerekiyor. Ben mücadelemin fedakarlığını da ailemden ayrılarak verdim. İnsanlara dokunup hayatlarını değiştirip daha güzel bir dünya için uğraşmak istiyorum.” diye konuştu.

Köyde kalarak hayallerini ve hedeflerini gerçekleştiremeyeceğini anlayan Elif Eda Güneş ilk iş olarak Kayseri’de bir Anadolu Lisesi kazanarak ve lise boyunca bilim ile ilgili çalışmalar yaparak, azim ve çaba ile çalışarak büyük bir başarıya imza attı.

Yapamazsın’ Diyenlere Kulak Asmadı

Projesi Kelebek Etkisi’ni hala geliştirmekte olduğunu belirten Eda Elif Güneş, sağlık projelerine yönelmek istediğini ifade etti. Cinsiyetinden dolayı zorluk yaşadığını anlatan Güneş, yazılım ya da mühendis dendiğinde hala akıllara ilk olarak erkeklerin geldiğini ve bunun bir engel olduğunu belirtti. Kadın olduğum için bana ‘Yapamazsın’ diyenler de çok oluyordu dedi.

Projesini geliştirerek, köylerdeki çocukları bilim ve teknoloji ile tanıştırdığını ve çocuklarla birlikte oldukça enerji toplayıp daha da çaba gösteren Güneş, çocuklar için mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini belirtti.

Üniversite’de matematik okumak istediğini söyleyen Eda Elif Güneş, ‘Kuluçka Merkezleri’ açmak istediğini belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı